لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

واکنش‌های جهانی به اعدام علیرضا اکبری؛ آلمان: یکی دیگر از «اقدامات غیرانسانی رژیم ایران» است


علیرضا اکبری، مقام پیشین جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» اعدام شد.
علیرضا اکبری، مقام پیشین جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» اعدام شد.

اعدام علیرضا اکبری، معاون پیشین وزیر دفاع جمهوری اسلامی و شهروند ایرانی-بریتانیایی، واکنش تند مقام‌های اروپایی را برانگیخته است.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه، آلمان شنبه در توئیتی اعدام علی رضا اکبری شهروند دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

او نوشت: اعدام علیرضا اکبری یکی دیگر از اقدامات غیرانسانی رژیم ایران است. ما در کنار دوستان بریتانیایی خود هستیم و به هماهنگی نزدیک اقدامات خود علیه رژیم و حمایت خود از مردم ایران ادامه خواهیم داد.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز شنبه با صدور در بیانیه ای به «شدیدترین وجه» اعدام علیرضا اکبری توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد و از احضار کاردار تهران در پاریس خبر داد.

در این بیانیه ضمن اعلام همبستگی کامل فرانسه با مقامات بریتانیایی به خانواده آقای اکبری تسلیت گفته شده است.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: به درخواست وزیر امور خارجه، کاردار سفارت ایران در پاریس صبح روز شنبه بار دیگر برای ابراز ناخرسندی فرانسه احضار شد و به وی هشدار داده شد که نقض مکرر قوانین بین‌الملل توسط ایران، به‌ویژه در مورد رفتار با اتباع خارجی که این کشور خودسرانه بازداشت می‌کند، نمی‌تواند بی‌ پاسخ بماند.

در پایان این بیانیه فرانسه بار دیگر تاکید خود را بر مخالفت اصولی خود با مجازات اعدام را یادآوری کرد و استفاده سیاسی از آن در ایران را محکوم کرده است.

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا اعدام این شهروند دوتابعیتی را «عملی بزدلانه» دانست که توسط و یک «رژیم وحشی» انجام شده است.

آقای سوناک گفت که حاکمان ایران «هیچ احترامی برای حقوق بشر مردم خود قائل نیستند» او گفت یادش «با دوستان و خانواده علیرضا» است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس نیز با محكوم کردن حکم اعدام این شهروند دوتابعیتی گفت که اعدام «بدون چالش نمی‌ماند.»

XS
SM
MD
LG