لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

اتحادیه اروپا اعدام علیرضا اکبری را «بدعتی وحشتناک» خواند


علیرضا اکبری تبعه ایرانی-بریتانیایی، معاون وزیر دفاع ایران در دولت محمد خاتمی بود.
علیرضا اکبری تبعه ایرانی-بریتانیایی، معاون وزیر دفاع ایران در دولت محمد خاتمی بود.

اتحادیه اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای به اعدام علیرضا اکبری شهروند ایرانی-بریتانیایی توسط جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و گفت که آن را «به شدیدترین وجه محکوم می‌کند» و بار دیگر مخالفت خود را با «مجازات اعدام در هر شرایطی» اعلام کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه به خانواده آقای اکبری تسلیت گفت و همبستگی کامل خود را با بریتانیا اعلام کرد.

بیانیه اتحادیه اروپا می‌گوید «اعدام یک شهروند اروپایی بدعتی وحشتناک است که اتحادیه اروپا از نزدیک آن را دنبال خواهد کرد.»

این بیانیه مجازات اعدام را «ناقض حق مسلم زندگی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر درج شده است» خوانده و می‌گوید اعدام «نهایت یک مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.»

اتحادیه اروپا در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواست که از هرگونه اعدام در آینده خودداری کند و سیاست ثابتی را در جهت لغو مجازات اعدام دنبال کند. جمهوری اسلامی در روزهای اخیر علاوه بر علیرضا اکبری چندین نفر از معترضان به حکومت را اعدام کرده است.

خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی، میزان، صبح روز شنبه گفت حکم اعدام علیرضا اکبری اجرا شد.

در روزهای گذشته رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی با پخش مستندی از اعترافات اجباری علیرضا اکبری، او را به دست داشتن در ترور محسن فخری‌زاده متهم کردند.

علیرضا اکبری اتهام جاسوسی برای بریتانیا را رد کرده بود. علیرضا اکبری، زمانی معاون علی شمخانی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی در دولت محمد خاتمی بود.

XS
SM
MD
LG