لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

نخستین دور مذاکرات رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار شد


گفت‌وگوهای لندن و اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا از این بلوک اروپایی از روز دوشنبه بطور رسمی در بروکسل پایتخت بلژیک آغاز شد و دو طرف بر تمرکز بر یک روند خروج منظم، مرتب و روان تاکید کردند.

توافق در مورد شهروندان ساکن در هر یک از دو طرف، هماهنگی‌‌های مرزی بین ایرلند و اتحادیه پادشاهی، و مبلغی که بریتانیا بابت تعهدات پیشین خود به اتحادیه اروپا باید بپردازد، در صدر این گفت‌وگوهاست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هم میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و هم دیوید دیویس همتای بریتانیایی او، پس از برگزاری نخستین روز از این مذاکرات، از یک روند سریع و روان ابراز اطمینان کردند.

با این حال، دو طرف خاطر نشان کردند که چالش‌های جدی در این مسیر وجود دارد که رسیدن به نتیجه نهایی تا پیش از مهلت مقرر مارس ۲۰۱۹ را، که بریتانیا باید کاملا از اتحادیه اروپا خارج شود، دشوار می‌کند.

پس از برگزاری همه پرسی ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (سوم تیر ۱۳۹۵) در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا – که اکثریت مردم به خروج رأی دادند – ۲۷ عضو دیگر آن اتحادیه خواستار خروج هر چه سریع‌تر بریتانیا شدند.

نتیجه همه پرسی باعث کناره گیری دیوید کامرون نخست وزیر وقت بریتانیا شد و هر چند اتحادیه اروپا در مدت کوتاهی آماده آغاز گفت‌وگوها با لندن شد، اما بحران سیاسی روند آماده شدن بریتانیا را کند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG