لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

تلاش ترزا می برای حفظ قدرت در آستانه مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا


ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

به دنبال برگزاری انتخابات سراسری در بریتانیا که هیچ کدام از احزاب موفق به کسب اکثریت لازم در پارلمان نشدند، ترزا می رهبر حزب حاکم محافظه کار در تلاش برای حفظ جایگاه و بازیابی قدرت خود در آستانه مذاکرات خروج از اتحادیه اروپاست.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا با هدف تضعیف حزب رقیب کارگر و افزایش حمایت‌ مردمی از دولت خود برای آغاز روند خروج از اتحادیه اروپا، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده بود تا با دست پرتری گفت‌وگوها با بلوک اروپایی را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با این حال نتیجه انتخابات پنجشنبه که سه سال پیش از موعد مقرر برگزار شد، نه تنها باعث شد خانم می تلاش خود را بر ترمیم اتحاد در میان حزب خود متمرکز کند، بلکه او را به همکاری با حزبی از ایرلند شمالی وادار کرده است.

از سوی دیگر، در پی ادامه انتقادها در داخل حزب محافظه کار، دو تن از دستیاران ارشد نخست وزیر اعلام کردند از سمت خود کناره گیری می‌کنند. موضوعی که باعث شد رسانه‌های نزدیک به این حزب در مورد ماندن ترزا می در قدرت ابراز تردید کنند.

روزنامه پرفروش «سان» در گزارشی نوشت بعضی از اعضای ارشد حزب محافظه کار با این استدلال که ادامه اختلافات درونی حزب باعث قدرت گرفتن جرمی کوربین رهبر حزب رقیب (کارگر) می‌شود، خواستار کنار رفتن خانم می از رهبری حزب شده‌اند.

با این حال خبرگزاری رویترز روز شنبه در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه در حزب محافظه کار، که هویت او را فاش نکرده است، نوشت که ترزا می «فعلا در مقام خود باقی می‌ماند.»

خانم می قصد داشت با برگزاری انتخابات، زمینه خروج بریتانیا از بازار مشترک اروپایی را نیز با هدف کاهش ورود مهاجران فراهم کند؛ تصمیمی که به نوشته رویترز، موجب بروز اختلافات عمیق در مورد آینده تجاری بریتانیا در داخل حزب شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG