لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

پیروزی خفیف «ترزا می»، او وعده داد بریتانیا را به پیش ببرد


خانم می در کنار همسرش فلیپ در مقابل دفتر نخست وزیری در خیابان شماره ده خیابان داونینگ
خانم می در کنار همسرش فلیپ در مقابل دفتر نخست وزیری در خیابان شماره ده خیابان داونینگ

نخست وزیر بریتانیا عهد کرد با وجود تضعیف جدی حزب محافظه کار در انتخابات در قدرت بماند و گفتگوهای سخت برای خروج از اتحادیه اروپا را به پیش ببرد. ترزا می پس از ملاقاتی بیست دقیقه ای با ملکه الیزابت در کاخ باکینگهام، در برابر دفتر نخست وزیری بدون اشاره ای مستقیم به نتیجه انتخابات قول داد تاخیری در انجام مذاکرات برگزیت صورت نگیرد.

ترزا می امیدوار بود که نتیجه انتخابات موضع او را در مذاکرات با اتحادیه اروپا قویتر کرده و منتقدان سیاسی اش را به حاشیه براند، اما نتیجه انتخابات دقیقا معکوس شد.

حال تردید درباره این که بریتانیا بتواند طی دو سال آینده با رهبران اروپا به توافقی برسد شدت گرفته است.

بریتانیا بدون یک توافق تمام امتیازات عضویت در اتحادیه اروپا را از دست خواهد داد. بعضی قانونگذاران بریتانیایی می کوشند طرحی را به عنوان یک ترمز اضطراری ارائه کنند که در صورت شکست مذاکرات بریتانیا کماکان در اتحادیه اروپا باقی بماند.

نتیجه انتخابات دست کم ممکن است ترزا می را مجبور کند در اهدافش در مذاکرات تجدیدنظر کند و شاید خروجی نرمتر از اروپا را در مقایسه با آن چه پیشتر وعده داده بود دنبال کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG