لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

پیروزی شکننده حزب محافظه کار بریتانیا؛ «ترزا می» باز نخست وزیر انگلیس شد


خانم می در مقابل دفتر نخست وزیزی در شماره ده خیابان ده داونینگ
خانم می در مقابل دفتر نخست وزیزی در شماره ده خیابان ده داونینگ

با مشخص شدن نتایج انتخابات روز پنجشنبه، حزب محافظه کار بریتانیا نتوانست به اکثریت مطلب آرا برسد اما با کسب اکثریت پارلمان، و ائتلاف با یکی از احزاب ایرلند شمالی، بار دیگر ترزا می به نخست وزیر رسید.

عصر جمعه ۱۸ خرداد، «ترزا می» رهبر حزب محافظه کار بریتانیا بعد از اعلام نتایج، دیداری با ملکه بریتانیا داشت و پس از کسب مجوز تشکیل دولت اعلام کرد دولت خود را تشکیل می دهد.

در انتخابات پارلمانی بریتانیا هر حزبی که ۳۲۶ کرسی از مجموع ۶۵۰ را کسب کند می تواند تشکیل دولت دهد. حزب خانم «می» تنها توانست به ۳۱۸ کرسی دست یابد. در این انتخابات حزب کارگر توانست تنها ۲۵۸ کرسی را کسب کند.

حزب محافظه کار برای رسیدن به حد نصاب لازم با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی ائتلاف کرد و قرار است دولت جدید تشکیل دهد. این حزب در انتخابات ۱۰ کرسی داشت که به این ترتیب حزب محافظه کار را به حد نصاب ۳۲۶ کرسی می رساند.

بیشتر بخوانید

دیدگاه: «ترزا می» با انتظار پیروزی به انتخابات زودرس پای گذاشت، ولی ...

خانم «می» روز جمعه در مقابل دفتر نخست وزیری به خبرنگاران گفت: تازه از دیدار ملکه آمده‌ام. در این زمان حساس تشکیل می‌دهم که برای کشورمان دولتی که برای بریتانیا اطمینان به بار می‌آورد و در مذاکرات برگزیت کشورمان را از اتحادیه اروپا خارج می کند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی روز پنجشنبه به درخواست خانم می، نخست وزیر فعلی بریتانیا انجام شد. خانم «می» که سعی دارد نتیجه آرای سال پیش مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را اجرایی کند، قصد داشت با پیروزی بزرگ در این انتخابات، قوی تر در مذاکرات جدایی از اروپا شرکت کند اما عملا به این هدف نرسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG