لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد


روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شد. پیشتر ترزا می نخست وزیر این کشور نامه ای را امضا کرد که از قصد لندن به استفاده از ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا درباره ترک عضویت کشورها خبر می داد.

خانم می در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «این لحظه تاریخی است. لحظه بدون برگشت. ما از این پس برای خود تصمیم خواهیم گرفت و قوانین خود را تصویب خواهیم کرد.ما از این فرصت برای ساختن بریتانیای قدرتمندتر و عادلانه تر برای فرزندان و نوه های خود بهره خواهیم برد.»

دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه ۲۹ مارس تایید کرد که نامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

به این ترتیب مذاکرات دوساله برای خروج طولانی و پیچیده بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از چهار دهه عضویت آغاز می شود. پیش بینی می شود که مذاکرات برگزیت، تا مارس ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این بلوک، از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه عمیقا متاسف است.

او گفت: «ما از تصمیم بریتانیا عمیقا متاسفیم، اما مبانی دموکراسی یکی از رفیعترین ارزشهای اتحادیه است. وقت آن رسیده که بر پایه ماده ۵۰ اتحادیه اروپا، مذاکرات خروج با اتحادیه آغاز شود و از این پس، روابط ما با بریتانیا براین اساس رقم بخورد، که البته بدون چالش نخواهد بود، بویژه برای بریتانیا.»

مردم بریتانیا در رفراندوم ژوئن ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. پس از این همه پرسی دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا از سمت خود استعفا داد. یکی از وعده های او در دوران کمپین انتخاباتی برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG