لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

ناوگان پنجم یگان جدیدی را برای مقابله با «تهدیدهای ایران» تشکیل می‌دهد


برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی ایالات متحده در ابوظبی
برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی ایالات متحده در ابوظبی

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که به منظور مقابله با تهدیدها و خشونت‌های ایران که «خطر شماره یک در منطقه است» یگان جدیدی را تشکیل می‌دهد.

فرمانده تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی، روز دوشنبه دوم بهمن در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت این یگان از تابستان سال آینده با حضور ۱۰۰ شناور و زیردریایی بدون سرنشین، فعال می‌شود.

تیم هاوکینز افزود: «هدف ما افزایش آگاهی و هوشیاری در حوزه دریایی است تا تصویری مشترک از حوزه دریایی با متحدان بین‌المللی خود بسازیم.»

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، اعلام کرد که این شناورها و زیردریایی‌های بدون‌سرنشین، توانایی رصد را به شکل شاخصی بالا می‌برند و مراتب امنیتی برای دریانوردی و انتقال کشتی‌های حامل نفت و گاز را افزایش می‌دهد.

تیم هاوکینز به صدای آمریکا گفت که در یک نمایشگاه محصولات روباتیک در ابوظبی، آدمیرال کوپر چشم‌انداز ایالات متحده برای ساخت یگانی متشکل از یکصد شناور بدون سرنشین را اعلام کرد. به گفته آقای هاوکینز، این ناوگان با همراهی شرکای منطقه‌ای تا تابستان سال آینده، آماده و فعال می‌شود.

پیشتر آسوشیتدپرس در گزارشی گفته بود که ایران از زمان فروپاشی توافق هسته‌ای و در سال‌های اخیر تجارت دریایی و کشتیرانی آزاد را هدف قرار داده است.

آدمیرال کوپر افزود: «با استفاده از سیستم بدون سرنشین و کنترل از راه دور، ما می‌توانیم توانایی دید خود را بالا ببریم، قابلیت اعتماد را افزایش دهیم، و عامل انسانی را هم از آن دور کنیم. افزایش چنین سیستمی تنها راه برای پوشاندن فواصلی است که امروز با آن روبرو هستیم.»

تیم هاوکینز هم در این مورد گفت: «این پهپادها در کنار کشتی‌های سرنشین‌دار حرکت کمی‌کنند و به ما اجازه می‌دهد بهتر ببینیم چه چیزی در بالا و همچنین در زیر آب در حال روی دادن است. اگر ما بتوانیم حوزه شناسایی تهدید را بیشتر کنیم، بهتر می‌توانیم در آب‌ها قدرت دفاعی داشته باشیم.»

برد کوپر گفت: «به طور مشخص و موثقی می‌دانیم که ایران تهدید شماره یک در منطقه‌ای است که ما در مورد آن صحبت می‌‌کنیم. در توانایی آن‌ها موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و پهپادها و هم توانایی و هم تولید گسترده آن و همچنین قدرت نیروهای نیابتی آن‌ها حضور دارد.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در منامه در بحرین مستقر است.

XS
SM
MD
LG