لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

هشدار بنی ‌گانتز نسبت به افزایش «تجاوزگری‌‌ ایران» در خاورمیانه: تهران با پروازهای تجاری به دمشق سلاح می‌برد


بنی گانتز - آرشیو
بنی گانتز - آرشیو

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، روز یکشنبه نسبت به آن چه افزایش «تجاوزگری‌‌های ایران» در خاورمیانه خواند، هشدار داد.

این هشدار در شرایطی است که گزارش‌ها حاکی از نزدیک شدن ایران و قدرت‌های جهانی به یک توافق برای احیای برجام است.

به نوشته تایمز اسرائيل، گانتر روز یکشنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت ایران کنترل «دولت‌های درمانده» را به دست می‌گیرد و آنها را مجبور می کند از «منافع ایران» دفاع کنند و در عین حال مرتکب نقض شدید حقوق بشر می‌شود.

وزیر دفاع اسرائيل در سخنرانی خود گفت هرگونه توافق جدید با ایران باید با جدیت اجرا شود و باید بر اساس آن تضمین شود که تهران هرگز به یک کشور در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای - یعنی کشوری که قادر خواهد بود به سرعت سلاح هسته‌ای بسازد - تبدیل نخواهد شد.

وزیر دفاع همچنین خواستار پایان دادن به تلاش‌های ایران برای تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شد؛ موشک‌هایی که بر اساس برجام ۲۰۱۵ ممنوع شده بود، اما مشمول سطوح اجرایی مشابه با موضوعات مستقیم هسته‌ای نبودند. او گفت ضرورت دارد آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل، به تحقیق و نظارت بر پرونده‌های باقی مانده از قبل در خصوص ایران ادامه دهد.

بنی گانتز همچنین گفت به قابلیت‌های موشکی ایران اشاره کرد و گفت که توسعه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای باید متوقف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در کنفرانس مونیخ گفت ایران از پروازهای غیرنظامی از تهران به فرودگاه بین‌المللی دمشق برای حمل سلاح استفاده می‌کند و همچنین با انتقال سلاح در کانتینرهایی که به بندر لاذقیه می‌رسد، جان غیرنظامیان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد.

او همچنین درباره تلاش حزب‌الله برای فرستادن پهپادها به آسمان اسرائيل گفت که در صورت لزوم، اورشلیم پاسخ خواهد داد.

گانتز در گذشته گفته است که حاضر است سناریویی که در آن یک توافق جدیدی را آمریکا با ایران برای رسیدن به آن مذاکره کرده باشد، بپذیرد.

XS
SM
MD
LG