لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

سفر خاخام اسرائیلی به ایران؛ رسانه‌های حکومتی: برای «عادی‌سازی روابط با اسرائيل» به عربستان رفته بود


خاخام اسرائيلی از مقبره استر و مردخای» در همدان نیز دیدن کرد
خاخام اسرائيلی از مقبره استر و مردخای» در همدان نیز دیدن کرد

روزنامه اسرائيلی تایمز اسرائيل از سفر یک خاخام «حریدی» از اسرائیل به ایران خبر داده است.

به نوشته این نشریه در روز یکشنبه ۱ اسفند، خاخام یعقوب یسرائیل هرتزوگ که قبلاً به دلیل تلاش برای تأسیس جامعه یهودی در عربستان سعودی خبرساز شده بود، به تازگی به ایران رفت و با اعضای جامعه یهودیان در ایران ملاقات و از اماکن یهودی در کشور بازدید کرد.

این گزارش می‌گوید که خاخام هرتزوگ در حال حاضر به همراه همسرش دبورا لی و هشت فرزندشان در اورشلیم زندگی می‌کند. اما سکونت او در اورشلیم مانع از آن نشد که وی سوار هواپیما بشود و به جمهوری اسلامی ایران برود.

تایمز اسرائيل با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک ایران و اسرائيل پس از انقلاب ۱۳۵۷ و روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران، می‌نویسد که خاخام هرتزوگ که علاوه بر تابعیت اسرائيلی شهروند آمریکا نیز است، با گذرنامه آمریکایی و با نام حقوقی خود به ایران سفر کرد.

او در سفر به ایران بدون پنهان کردن هویتش با لباس مذهبی یهودی، در تهران و همدان گردش کرد و تصاویر حضورش را نیز در توئیتر منتشر کرد.

بنا بر این گزارش، ظاهرا جامعه یهودی تهران و هرتزوگ در مورد هدف دیدارش از ایران با هم اختلاف نظر دارند به طوری که یک منبع ناشناس به شبکه تلویزیونی اسرائيلی کان گفت که خاخام هرتزوگ هدف خاصی از سفر به ایران نداشته است، اما دستیاران نزدیک هرتزوگ گفته‌اند که این دیدار به منظور پیشبرد مسائل مربوط به جامعه یهودیان در ایران بوده است.

سفر این خاخام به ایران در حالی است که پیشتر سایت «خبرگزاری بین المللی قرآن»، ایکنا، که نزدیک به حکومت ایران است، به نقل از شبکه العالم که آن هم متعلق به حکومت است، او را خاخام یهودیان در عربستان خوانده و تعیین او به این سمت را «تلاش برای عادی‌سازی» روابط اسرائيل و عربستان خوانده بود.

بنا بر گزارش وزارت خارجه آمریکا که در ماه مه میلادی گذشته منتشر شد، جمعیت یهودیان در ایران حدود ۹هزار نفر است.

در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، او و معاونش، اسفندیار رحیم مشائی، اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران با مردم اسرائيل مشکلی ندارد. پس از تاکید آنها روی این موضوع که عمدتا با انتقاد محافظه‌کاران مواجه شد، آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سخن گفتن از دوستی با مردم اسرائيل را «غلط» خواند و گفت چنین چیزی موضع جمهوری اسلامی نیست.

XS
SM
MD
LG