لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

وزیر خارجه اسرائیل با انتقاد از احیای برجام: ایران می‌خواهد سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی خارج شود


یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل، عکس از آرشیو
یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل، عکس از آرشیو

وزیر خارجه اسرائیل با انتقاد از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران، آن را توافقی «فاجعه‌بار» خواند و گفت که جمهوری اسلامی در تلاش برای خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست گرو‌ه‌های تروریستی است.

روزنامه تایمز اسرائیل روز دوشنبه دوم بهمن در گزارشی نوشت یائیر لاپید در گفت‌وگو با حزب خود «یش آتید» گفت: «توافق فاجعه‌بار هسته‌ای در وین در آستانه امضا شدن است. ایران برای لغو حضور نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی تلاش می‌کند. اگر آن‌‌ها گروهی تروریستی نیستند، پس چه هستند؟»

وزیر خارجه اسرائیل افزود: «طی حدود دو سال و نیم دیگر، تمامی محدودیت‌های اعمال شده بر ایران از بین می‌رود. [ایران] قادر خواهد بود به فعالیت‌هایش بازگردد و با استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته، برای ساخت بمب غنی‌سازی کند.»

یائیر لاپید گفت: «ما به گفت‌وگوی صریح و باز با دولت ایالات متحده، همانند گفت‌وگویی که با یک دوست باید داشت، ادامه خواهیم داد تا اطمینان پیدا کنیم که این توافق پایان خط نخواهد بود.»

آقای لاپید تصریح کرد: «این توافق درباره ما نیست. اسرائیل خودش از امینتش دفاع خواهد کرد. ما ارتشی قدرتمند داریم، ما موساد را داریم، ما دولتی مصمم داریم، و ما در جلوگیری از دستیابی ایران به هدفش تردید نخواهیم کرد.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، یک روز پیشتر هشدار داد توافقی که قرار است حاصل شود به احتمال زیاد «خشونت‌های بیشتر و خاورمیانه‌ای با خشونت بیشتر به جا می‌گذارد.» او افزود ایران با استفاده از دارایی‌های آزاد شده برای هدف گرفتن اسرائیل استفاده خواهد کرد و اسرائیل ایران در معرض نزدیک شدن به قدرت هسته‌ای را قبول نخواهد کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که احیای برجام بهترین مسیر برای بازداشتن از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. آنها گفته‌اند اما طول کشیدن مذاکرات ممکن است منافع اصلی برجام را از بین ببرد.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در حال حاضر در وین در جریان است.

XS
SM
MD
LG