لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

مخالفت مجدد اسرائیل با احیای برجام؛ نفتالی بنت: برای «روز بعد از توافق وین» آماده می‌شویم


نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، در جلسه هفتگی کابینه (یکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۰)
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، در جلسه هفتگی کابینه (یکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۰)

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، روز یکشنبه مواضع گذشته خود را در مخالفت با احیای برجام تکرار کرد.

آقای بنت روز یکشنبه گفت کشورش خود را برای روز بعد از توافق با ایران در وین آماده می‌کند؛ توافقی که به گفته او به نظر می‌رسد «کوتاه‌تر و ضعیف‌تر» از توافق سال ۲۰۱۵ برجام است.

نخست وزیر اسرائيل گفت وقتی این توافق مدتش پایان یابد به ایران اجازه می‌دهد که «استادیوم‌هایی از سانتریفیوژهای پیشرفته» بسازد.

به گفته بنت، توافق اولیه سال ۲۰۱۵ برجام مدتش ۱۰ سال بود. حال آن که مدت زمان توافقی که برای احیای برجام حاصل می‌شود دو و نیم سال است و ایران تاکنون پیشرفت‌های عظیمی در حوزه قابلیت‌ها برای غنی‌سازی داشته است.

او با تاکید بر این که ایران پول‌هایی که به دست می‌آورد را برای تروریسم هزینه خواهد کرد، تصریح کرد که اسرائيل خود را برای محافظت از امنیت مردمش آماده می‌کند.

در همین حال پاریس می‌گوید که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز شنبه با همتای ایرانی خود ابراهیم رئیسی گفت‌وگو کرد و از او خواست برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، توافق کند.

در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده است مکرون در یک تماس تلفنی که یک ساعت و نیم به طول انجامید، گفت که معتقد است مذاکرات احیای برجام به راه حلی رسیده است که منافع همه طرف‌ را لحاظ می‌کند. به گزارش رویترز، مکرون همچنین گفت ایران باید با استفاده از فرصت پیش آمده برای حفظ توافق وین، از یک بحران بزرگ جلوگیری کند.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و باز گرداندن تحریم‌ها برنامه هسته‌ای خود را گسترش داد اما می‌گوید به دنبال ساخت بمب اتمی نیست.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که احیای برجام بهترین مسیر برای بازداشتن از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. آنها گفته‌اند اما طول کشیدن مذاکرات ممکن است منافع اصلی برجام را از بین ببرد.

XS
SM
MD
LG