لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

سفیر آمریکا در کویت: هدف واشنگتن جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی بە سلاح هستەای است


آلینا رومانوسکی، سفیر آمریکا در کویت
آلینا رومانوسکی، سفیر آمریکا در کویت

آلینا رومانوسکی، سفیر آمریکا در کویت، می‌گوید جمهوری اسلامی ایران نقشی بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانە دارد و هدف ایالات متحدە دست نیافتن تهران بە سلاح هستەای است.

خانم رومانوسکی در مصاحبەای با روزنامە تایمز کویت گفت کە از دید ایالات متحدە، حکومت ایران در حال گسترش اقدامات بسیار بی‌ثبات کنندە در منطقە است کە بە امنیت منطقە کمکی نمی‌کند.

بە گفتە سفیر آمریکا حمایت‌های تهران از بازیگران غیردولتی، یک مشکل واقعی در رابطە با ثبات منطقە است و واشنگتن تلاش می‌کند تا مانع از توسعه بیشتر ظرفیت تهران در این خصوص شود.

وی ادامە داد کە هدف آمریکا در مذاکرات احیای برجام در وین این است کە ایران بە ظرفیتی برای بی‌ثباتی بیشتر در منطقە دست پیدا نکند.

سفیر آمریکا بدون اشارە بە جزئیات بیشتر اعلام کرد کە زمان برای یافتن راە حلی در رابطە با احیای توافق هستەای ایران در حال از دست رفتن است و ایالات متحدە ، رایزنی با هم‌پیمانان و شرکای خود در اروپا و خاورمیانە را در دستورکار دارد.

آلینا رومانسکی در رابطە حملات شورشیان حوثی یمن علیە عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفت که تمرکز آمریکا بر ارائه کمک‌های بشردوستانە بە مردم یمن است، زیرا وضعیت انسانی در یمن در حال بدتر شدن است.

او کە قرار است به زودی جانشین متیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد، شود اضافە کرد که ایالات متحدە بر تقویت توان دفاعی امارات تاکید دارد.

اظهارات سفیر آمریکا در کویت در حالی منتشر می‌شود کە دور هشتم گفتگوهای ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هستەای سال ۲۰۱۵ موسوم بە برجام، بە مراحل حساس خود رسیدە است.

کشورهای منطقە از سوی دیگر، جدای از دستیابی ایران بە سلاح هستەای، نگران فعالیت‌های موشکی و منطقەای جمهوری اسلامی هستند و می‌گویند این فعالیت‌ها هم باید در گفتگوهای وین مد نظر قرار بگیرند.

XS
SM
MD
LG