لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

آغاز روند محاکمه متهم به بمبگذاری در بوستون


گزینش هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به پرونده مظنون به بمبگذاری مرگبار بوستون در سال ۲۰۱۳ ، از روز دوشنبه آغاز شده است.

دادگاه هفته گذشته درخواست وکیلان مدافع جوهر سارنایف ۲۱ ساله مضنون بمبگذاری مبنی بر تعویق یا انتقال محاکمه به محلی دیگر را رد کرد. به دنبال آن، روز دوشنبه ۵ ژانویه، روند گزینش اعضای هیات منصفه دادگاه، با حضور وکلای جوهر سارنایف و دادستانان، آغاز شد.

به گفته قاضی پرونده، محاکمه از ۲۶ ژانویه آغاز خواهد شد و سه تا چهار ماه به طول خواهد کشید.

در پانزده آوریل سال ۲۰۱۳ (برابر با ۲۶ فروردین)، سه نفر بر اثر بمبگذاری در مسابقه دو ماراتن در شهر بوستون کشته و بیش از ۲۶۰ نفر زخمی شدند. پلیس برادران سارنایف را به این بمبگذاری متهم کرده است.

بمبگذاری در شهر بوستون مرکز ایالت ماساچوست، که محل برگزاری قدیمی‌ترین مسابقه سالانه دو ماراتن در جهان است، مهمترین حادثه تروریستی در آمریکا پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است.

هجده ماه پیش، انفجار تقریبا همزمان دو بمب، که در دیگ زودپز آشپزخانه جاسازی شده بود،صد و هفدهمین دوره مسابقات دو ماراتنِ آن شهر را به خاک و خون کشید.

دوربین های امنیتی دو برادر به نام‌های تیمور و جوهر سارنایف را نشان می‌داد که کوله‌پشتی‌هایشان را میان تماشاچیان می‌گذاشتند. پلیس نیز آن دو را به عنوان مسئول این حادثه معرفی کرد.

سه روز بعد، تیمور سارنایف بیست و هفت ساله، پس از سرقت یک خودرو و به گروگان گرفتن راننده‌اش و کشتن یک مامور بیست و شش ساله پلیس دانشگاه ام آی تی به ضرب گلوله، در رویاروئی مسلحانه با پلیس بوستون کشته شد.

اما ماموران موفق شدند جوهر سارنایف را که آن زمان ۲۱ سال داشت و در قایقی در گاراژ خانه‌ای در محله واترتاونِ در شهر بوستون مخفی شده بود، دستگیر کنند.

شش هفته بعد، دادستان ماساچوست اعلام کرد، که مهمترین مورد اعلام جرم علیه جوهر سارنایف، بکارگیری سلاح کشتار جمعی منجر به مرگ شهروندان است.

کارمن اورتیز، گفت: «موارد زیادی در اعلام جرم هیئت منصفه ویژه ذکر شده است. این اعلام جرم شامل بمبگذاری در اماکن عمومی، توطئه برای استفاده از سلاح کشتار جمعی، و بکارگیری آن است که به مرگ چند نفر منجر شده است».

اتهامات جوهر سارنایف شامل ۳۰ مورد می‌شود از جمله توطئه و استفاده از سلاح کشتار جمعی در بمبگذاری‌هایی که به کشته شدن ۳ نفر و زخمی‌شدن بیش از ۲۶۰ نفر منجر شد. جوهر سارنایف ادعا می‌کند بیگناه است اما در صورت محکومیت می‌تواند مجازات مرگ دریافت کند. انتظار می رود محاکمه جوهر سارنایف سه ماه طول بکشد.

XS
SM
MD
LG