لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

جوهر تسارنایف، قصد بمبگذاری در نیویورک


مقام های آمریکایی می گویند جوهر تسارنایف، مظنون بمبگذاری بوستون، امروز جمعه از بیمارستان به زندان منتقل شده است.

مظنون ۱۹ ساله بمبگذاری بوستون که از هفته گذشته و در پی بازداشت، در بیمارستان بستری بوده، به دنبال بهبودی، به بهداری زندانی فدرال در ماساچوست انتقال یافته است. ری کلی، رییس پلیس نیویورک، می گوید جوهر به بازجویانش گفته که همراه برادر ۲۶ ساله اش قصد داشته به نیویورک برود تا باقی مواد انفجاریشان را در نیویورک منفجر کنند، و نقشه حمله به میدان تایمز در شهر نیویورک را در سر داشته اند.

تسارنایف گفته که این نقشه عملی نشده چون بنزین اتومبیلی که دزدیده بوده اند، کم بوده و هنگام توقفشان در پمپ بنزین، صاحب اتومبیل که گروگان آنها بوده، فرار کرده و واقعه را به پلیس گزارش داده و پلیس تعقیب دو برادر را آغاز کرده است.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، می گوید این نقشه نشان می دهد که شهر نیویورک همچنان مورد توجه تروریست هایی است که از آمریکا و آمریکاییان نفرت دارند.

در روسیه، والدین برادران تسارنایف منکر آن هستند که پسرانشان نزدیک خط پایان ماراتن بوستون بمب گذاشته اند و سه نفر را کشته و بیش از ۲۵۰ تن دیگر را مجروح کرده اند، و مدعی اند که این همه توطئه دولت آمریکاست.

زبیده تسارنایف، مادر دو مظنون بمبگذاری، به خبرنگاران گفت که لزومی نداشته پلیس پسر۲۶ ساله اش را بکشد، و به جای آن می توانسته اند او را به گوانتانامو یا زندان دیگری بفرستند. او همچنان پافشاری می کند که فرزندانش در این بمبگذاری دست نداشته اند.

پدر این دو مظنون گفته است برای خاکسپاری تامرلان و ملاقات با جوهر طی چند روز آینده به آمریکا سفر خواهد کرد.

برخی نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند که نهادهای امنیتی این کشور چنان که باید، اطلاعاتی را که پیرامون این دو برادر(به ویژه برادر بزرگتر) در دست داشته اند، به اشتراک نگذارده اند.

سناتور جمهوری خواه لیندزی گرام می گوید به عقیده وی، واقعه بمبگذاری بوستون، یک خطای امنیتی بوده و حاکی از کوتاهی نهادهای اطلاعاتی آمریکاست. مقام های امنیتی آمریکا در تلاشند تا دریابند این واقعه قابل پیشگیری بوده یا نه.

سناتور گرام روز گذشته در کنگره آمریکا گفت:«لازم است درک کنیم که به رغم مرگ بن لادن، جنگ با اسلامگرایان رادیکال زنده است. اسلامگرایان افراطی همچنان فعالند و این ماییم که باید تدارک بیشتری ببینیم. »

مأموران اطلاعاتی آمریکا در داغستان از والدین برادران تسارنایف (که چچن تبارند)، بازجویی کرده اند تا از ریشه ها و علل احتمالی گرایش فرزندانشان به افراط گرایی و تروریسم آگاه شوند.

تامرلان تسارنایف سال گذشته سفری شش ماهه به روسیه کرده بود. اف بی آی می کوشد دریابد وی طی این سفر با گروه های افراط گرای اسلامی ارتباطی داشته یا نه. گفتنی است که شبه نظامیان اسلامگرای چچنی دهه هاست که با روسیه درگیری خونین داشته اند.
XS
SM
MD
LG