لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۷

متهم بمبگذاری بوستون امروز در دادگاه


جوهر تسارنایف
جوهر تسارنایف

روز چهارشنبه نخستین جلسه دادگاه متهم به بمبگذاری بوستون برگزار می شود. مجازات اتهامات وی می تواند صدور حکم اعدام باشد.

جوهر تسارنایف، متهم به بمبگذاری در ماراتن بوستون در روز ۱۵ آوریل امسال، روز چهارشنبه برای نخستین بار در دادگاه حاضر می شود.

تسارنایف به همراه برادر بزرگترش تامرلان که طی درگیری با پلیس کشته شد، با اقدام به این بمبگذاری، بزرگترین طرح تروریستی حمله به خاک آمریکا را از سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون اجرا کردند؛ اتهامی که می تواند مجازات مرگ در پی داشته باشد.

جوهر تسارنایف ۱۹ ساله است و همراه برادر ۲۶ ساله اش چند بمب دست ساز را نزدیک خط پایان ماراتن سالانه بوستون که امسال نیز با شرکت هزاران دونده برگزار شد، کار گذاشتند. انفجار این بمب ها به کشته شدن ۳ نفر و آسیب دیدن ۲۶۴ تن انجامید. شمار بسیاری از مجروحان این حادثه بمبگذاری، دچار قطع عضو شدند. اغلب این عده یک یا هر دو پای خود را از دست داده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ناظران می گویند عمده ترین چالشی که میریام کنراد، وکیل مدافع تسارنایف، با آن روبه روست، آن است که قاضی پرونده را متقاعد کند تا مجازات موکل وی را از مرگ به حبس تقلیل دهد.

حضور جوهر تسارنایف در دادگاه به احتمال قوی کوتاه خواهد بود. محتوای یادداشتی که تسارنایف بر بدنه قایقی که پیش از بازداشت در آن مأوا گرفته بود، به جای گذارده، از سوی دادستانان پرونده انتشار یافته: «دولت آمریکا شهروندان بی دفاع ما را می کشد. ما مسلمانان یکپارچه ایم. اگر به یکی از ما آسیب بزنید، به همه ما آسیب زده اید.»

دادگاه بخشی دیگر از این یادداشت را نیز در اختیار رسانه ها قرار داده:«من علاقه ای به کشتن انسان های بی گناه ندارم چون این خلاف شرع است، اما اسلام اجازه داده که این کار [در مواردی] انجام شود. دست از کشتار مردم بی گناه ما بردارید تا ما هم دست برداریم.»

احتمال می رود که تسارنایف با حضور امروزش در دادگاه، ادعای بی گناهی کند. جوهر تسارنایف شهروند آمریکاست و از کودکی در این کشور زندگی کرده. وی چچن تبار و مسلمان است.
XS
SM
MD
LG