لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

سالگرد بمبگذاری در ماراتون بوستون


سالگرد بمبگذاری های مرگبار در مسابقات ماراتون بوستون، همراه با مراسمی به یاد قربانیان این حمله تروریستی برگزار می شود.

۱۵ آوریل یادآور روز دردناکی برای مردم آمریکا و به ویژه ساکنان بوستون است: روز ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۳ انفجار دو بمب دست ساز در برابر خط پایان مسابقه دوی ماراتون، ۳ کشته و ۲۵۰ مجروح و معلول برجاگذاشت.

ناقوس کلیساهای شهر بوستون در شمال شرقی آمریکا دقیقاً در ساعتی که سال گذشته اولین بمب در برابر خط پایان مسابقه منفجر شد، به صدا در می آید. جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا همراه با بازماندگان انفجار در مرکز اجتماعات بوستون حضور سخنانی ایراد می کند. دیگر مراسم شامل برافراشتن پرچم و یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان فاجعه است.

دو دیگ زودپز حامل مواد منفجره که ظاهراً در کوله پشتی دو برادر ۲۶ و ۲۰ ساله چچنی به نام تامرلان و جوهر سارنایف کارگذاشته شده بود، در نزدیکی خط پایان مسابقه ماراتون شهر بوستون در میان جمعیت منفجر شد و اصابت ترکش قطعات فلزی به دوندگان و تماشاگران موجب قطع عضو عده زیادی از مردم شد.

ماتون بوستون، سنتی که به قرن نوزدهم و سال ۱۸۹۷ باز می گردد، به رغم رویداد تلخ سال گذشته، همچنان ادامه خواهد یافت. در ماراتون امسال قرار است ۳۶،۰۰۰ هزار دونده، یعنی ۹ هزار نفر بیشتر از سال گذشته شرکت کنند. مسابقه روز دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

تدابیر امنیتی زیادی درنظر گرفته شده، از جمله نصب دوربین هایی در سراسر مسیر ماراتون و استقرار هزاران پلیس و نیروهای گارد ملی.
XS
SM
MD
LG