لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

درخواست اعدام متهم به بمبگذاری ماراتن بوستون


دادستانی کل آمریکا برای متهم به بمبگذاری مرگبار سال گذشته در مسابقه دوی ماراتن در شهر بوستون درخواست مجازات اعدام خواهد کرد.

«اریک هولدر»، وزیر دادگستری آمریکا، روز پنجشنبه گفت که اگر «جوهر زارنائف» بیست ساله در دادگاه گناهکار شناخته شود، دولت خواستار اعدام او خواهد شد.

«جوهر زارنائف» متهم به منفجر کردن دو بمب دستساز در جریان مسابقه سالانه دوی ماراتن در شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکاست. در این حادثه که در ماه آوریل گذشته روی داد، سه تن کشته و بیش از دویست و شصت تن دیگر مجروح شدند.

دولت فدرال آمریکا بندرت برای متهمان درخواست مجازات اعدام می کند، و در بیست و شش سال گذشته تنها سه قاتل را اعدام کرده است. آقای «هولدر» می گوید "ماهیت این عمل و نتیجه زیانبار آن" او را ناگزیر از درخواست اعدام «جوهر زارنائف» کرده است.

دادستانی آمریکا «جوهر زارنائف » و برادر بیست و شش ساله او، «تیمور» را به ساختن دو بمب دستساز، با استفاده از دیگهای زودپز، و کار گذاشتن و منفجر کردن آن در خط پایانی مسابقه دوی ماراتن بوستون متهم کرده است.

بگفته همین دادستانی، این دو برادر چچن تبار که از یک دهه پیشتر ساکن آمریکا شده بودند برای تلافی اقدامات نظامی آمریکا در کشورهای مسلمان دست به این عملیات مرگبار زدند. «تیمور»، اندکی پس از این حادثه، در گیر و دار تیراندازی با پلیس کشته شد.

ماموران پلیس، در پی عملیاتی گسترده، «جوهر زارنائف» را که در قایقی در حیاط خلوت خانه یی در حومه بوستون پنهان شده بود، یافتند و بازداشت کردند. بگفته مسوولان قضائی و انتظامی آمریکا، «جوهر» بر دیواره این قایق چندین شعار نوشته بود از جمله این که "ما مسلمانان یک پیکریم، یکیشان را که بیازاری همه ما را آزرده ای."

«جوهر زارنائف» که تاریخ محاکمه اش هنوز مشخص نشده، با سی فقره اتهام، از جمله بکار گیری سلاحهای نابودی و کشتار انبوه، روبروست.
XS
SM
MD
LG