لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

پنجمین پرواز فضایی تجاری «بلو اوریجین» با موفقیت انجام شد


موشک «نیو شپرد» شرکت «بلو اوریجین» ساعت ۸:۲۵ بامداد (وقت مرکزی) شنبه ۴ ژوئن (۱۴ خرداد)، در پنجمین پرواز خود، ۶ نفر از جمله اولین زن متولد مکزیک که تا کنون به فضا رفته است، را بر فراز غرب ایالت تگزاس به یک سفر زیر مداری برد.

یکی از مجریان وب‌کست «بلو اوریجین» روز شنبه گفت که این شرکت تا کنون ۲۵ نفر را در ۵ ماموریت به فضای زیر مداری فرستاده است و قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی، این رقم را تقریباً دو برابر کند.

مسافران اولین پرواز فضایی انسانی این شرکت در ماه ژوئیه گذشته، جف بزوس، بنیانگذار میلیاردر شرکت آمازون و بلو اوریجین، و سه نفر دیگر بود.

در بین شش نفر مسافر ماموریت «ان‌اس-۲۱»، کاتیا اچازارتا، یک مهندس برق ۲۶ ساله اولین زن مکزیکی تبار و جوانترین زن آمریکایی بود که به فضا پرواز کرد.

خانم اچازارتا، مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (یو‌سی‌ال‌ای) در سال ۲۰۱۹ دریافت کرد و در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، در چندین پروژه از جمله مریخ‌نورد «پشتکار» و ماموریت «اروپا کلیپر» که اکنون در حال توسعه است، کار کرده است.

مخارج پرواز خانم اچازارتا، توسط «اسپیس فور هیومنیتی» یک سازمان غیر انتفاعی تامین شد. او یکی از مجریان مجموعه‌های علمی در چندین برنامه در یوتیوب و شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا است.

از مسافران دیگر این پرواز، ویکتور کوریا هسپنها، جیسون رابینسون، هامیش هاردینگ، اوین دیک، و ویکتور وسکوو بودند.

اوین دیک، مهندس و سرمایه‌گذار آمریکایی، اولین مشتری تکراری سفر با «بلو اوریجین» بود. او در ماه دسامبر گذشته نیز در ماموریت «ان‌اس-۱۹» به پرواز زیر مداری رفت.

XS
SM
MD
LG