لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

تلاش دوباره ناسا برای تحقق رویای سفر انسان به فضا


کپسول فضایی استارلاینر
کپسول فضایی استارلاینر

ناسا کپسول فضایی استارلاینر ساخت شرکت بویینگ را به سمت ایستگاه بین المللی فضایی پرتاب کرد.

کپسول استارلاینر روز پنجشنبه ساعت ۶:۴۵ دقیقه عصر به وقت شرق آمریکا سوار بر موشک Atlas V و از ایستگاه کیپ کاناورال فلوریدا بدون سرنشین به سمت ایستگاه فضایی پرتاب شد. ناسا اعلام کرد این فضاپیما به درستی در مدار قرار گرفته و ۲۴ ساعت بعد به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهد شد.

این پرتاب قرار بود سال ۲۰۱۹ انجام شود، اما به دلیل مشکلات نرم‌افزاری به تاخیر افتاد. سال قبل هم دوباره به علت مشکل در مخزن سوخت به فضا پرتاب نشد، اما مسئولان ناسا می‌گویند، حالا همه چیز برای یک پرتاب موفق آماده است. دانشمندان قصد دارند، پرتاب این کپسول بدون سرنشین شرایط را برای ارسال انسان به ایستگاه فضایی در آینده‌ای نزدیک بررسی کنند.

در خبری دیگر، محققان ناسا اعلام کردند کاوشگر وویجر ۱ دچار مشکل شده‌ است.

سوزان داد، مدیر پروژه وویجر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا با اعلام این خبر گفت:« سیستم جهت یابی و ارسال داده‌های وویجر ۱ به تازگی با مشکل روبرو شده‌ و پیامهای مبهمی به زمین ارسال می‌کند.»

وی افزود وویجر ۱ با وجود ۴۵ سال عمر و فاصله ۲۳.۳ میلیارد کیلومتری از زمین همچنان به خوبی به کار خود ادامه می دهد و می‌تواند دستورات ارسال شده از ناسا را دریافت و اجرا کرده و داده های علمی را جمع‌آوری و ارسال کند، اما در ارسال اطلاعات با مشکل روبرو شده و داده‌های مبهمی به زمین می‌فرستد.

این فضاپیما از زمان ارسال به فضا تاکنون اطلاعات ارزشمندی از منظومه شمسی و فرای آن را به زمین مخابره کرده‌است.

XS
SM
MD
LG