لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

سفر رفت و برگشت بنیانگذار شرکت آمازون به فضا با موفقیت انجام شد


 فضاپیمای «نیوشپرد»
فضاپیمای «نیوشپرد»

جف بزوس، بنیانگذار فروشگاه اینترنتی آمازون، و میلیاردر مشهور آمریکایی با موفقیت به فضا رفت و به زمین بازگشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، جف بزوس با فضاپیمای «نیوشپرد» ساخت شرکت فضایی خود به این سفر کوتاه رفت. این نخستین پرواز با سرنشین فضاپیمای ساخت شرکت «بلو اوریجین» بود که برنامه‌های مفصلی برای راه‌اندازی و توسعه گردشگری فضایی دارد.

در این ماجراجویی فضایی، مارک برادر جف بزوس، والی فانک ۸۲ ساله از پیشگامان صنعت هوانوردی از ایالت تگزاس، و یک جوان ۱۸ ساله هلندی او را همراهی کردند.

جف بزوس دومین میلیاردری است که در چند روز اخیر به سفر فضایی می‌رود. ریچارد برانسون با فضاپیمای ساخت شرکت خود «ویرجین گلکتیک» نخستین میلیاردی بود که به این موفقیت دست یافت.

جف بزوس پس از پایان این سفر ده دقیقه‌ای، و هنگامی که کپسول بر کف صحرا فرود آمد، در سخنانی که حاکی از شادی بی‌حد و اندازه او بود، گفت که این «بهترین روز» او بود.

فضاپیمای نیوشپرد، که به یاد نخستین فضانورد آمریکایی نامگذاری شده است، در پنجاه و دومین سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر کره ماه از نقطه دورافتاده‌ای از غرب ایالت تگزاس به فضا پرتاب شد.

نیوشپرد، که بر خلاف فضاپیمای ریچارد برانسون کاملا اتوماتیک است، برای پرواز و بازگشت به زمین نیاز به خلبان یا خدمه‌ اضافی نداشت.

نیوشپرد تا ارتفاعی حدود ۱۰۶ کیلومتر اوج گرفت. این ارتفاع حدود ۱۶ کیلومتر بیشتر از ارتفاعی است که فضاپیمای ریچارد برانسون در روز یازدهم ژوئیه در فضا به آن رسید. سرعت تقویت‌کننده نیوشپرد ۱۸ متری، پیش از جدایی به سه برابر سرعت صوت رسید تا بتواند فضاپیما را به اندازه کافی بالا ببرد.

فضاپیمای نیوشپرد
فضاپیمای نیوشپرد

بلو‌ اوریجین در حال طراحی موشک بزرگی به نام «نیو گلن»، برای حمل مسافر، و محموله به مدار زمین از طریق کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا است.

یکی از مهمترین اهداف این‌ شرکت اعزام فضانورد با فضاپیمای پیشنهادی خود به کره ماه است، و به همین دلیل تصمیم ناسا برای اعطای این پروژه به شرکت «اسپیس اکس» را به چالش کشیده است.

XS
SM
MD
LG