لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

زنان و مردان خلبان،دانشمند و پزشک؛ ناسا ۱۰ فضانورد جدید خود را معرفی کرد


سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، «ناسا»، روز دوشنبه اسامی ۱۰ فضانورد جدید خود را معرفی کرد که نیمی از آنها در گذشته خلبانان نظامی بودند؛ رویکردی که از اهمیت پرواز به کره‌های ماه و مریخ در آینده حکایت دارد.

ناسا، در مراسمی که در مرکز کنترل و استقرار فضانوردان خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس ترتیب یافت، این شش مرد و چهار زن را به حاضران معرفی کرد.

این ۱۰ نفر از میان بیش از ۱۲ هزار داوطلب برگزیده شدند که تقاضای خود را به ناسا فرستاده بودند. فضانوردان جدید که در رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال هستند، ابتدا یک دوره آموزشی دو ساله را طی می کنند و در صورت موفقیت، واجد شرایط پرواز به فضا خواهند بود.

در این گروه علاوه بر نظامیان پیشین، دو دانشمند، دو پزشک، و یک خلبان پژوهشگر نیز حضور دارند. دو فضانورد سازمان فضایی امارات متحده عربی نیز با این گروه جدید آموزش خواهند دید.

ناسا از هنگام آغاز پروژه «مرکوری ۷» در سال ۱۹۵۹ تاکنون ۳۶۰ فضانورد را در این سازمان پذیرفته است. گزینش گروه قبلی فضانوردان در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت.

یکی از این افراد، یاسمین مقبلی، خلبان ایرانی‌تبار نیروی دریایی آمریکا بود که پس از موفقیت در دوره آموزشی ناسا، به صورت رسمی برای مشارکت در پروژه «آرتمیس» انتخاب شد.

یاسمین مقبلی در کنار پدر و مادرش
یاسمین مقبلی در کنار پدر و مادرش

رید وایزمن، فضانورد ارشد ناسا که در مراسم روز دوشنبه در هیوستون حضور داشت، با اشاره به اعزام فضانوردان توسط فضاپیماهای شرکت «اسپیس اکس» به ایستگاه فضایی بین‌المللی، سفرهای کوتاه مدت فضایی سایر شرکت‌های بخش خصوصی، ‌و پروژه آرتمیس برای فرود انسان بر کره ماه، دوران کنونی را عصر طلایی پروازهای فضایی انسان توصیف کرد.

ناسا قصد دارد تا فضانوردان خود را پیش از سال ۲۰۲۵ بر کره ماه فرود آورد.

حضور پایدار در کره ماه، بخشی از برنامه اصلی سازمان ملی فضایی و هوانوردی و آمریکا برای اعزام فضانورد به کره مریخ است.

XS
SM
MD
LG