لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

مسافران «۵۵ میلیون دلاری» با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیدند


عکس دسته‌جمعی یازده نفر از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی از جمله تیم چهارنفره از فضانوردان خصوصی شرکت هوافضایی آکسیون که روز شنبه به ایستگاه فضایی رسیدند - ۹ آوریل ۲۰۲۲ برابر با ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ناسا
عکس دسته‌جمعی یازده نفر از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی از جمله تیم چهارنفره از فضانوردان خصوصی شرکت هوافضایی آکسیون که روز شنبه به ایستگاه فضایی رسیدند - ۹ آوریل ۲۰۲۲ برابر با ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ناسا

اولین تیم فضانوردان خصوصی که تاکنون به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده است، روز شنبه ۲۰ فروردین با موفقیت به این مرکز تحقیقات در مدار زمین رسید تا ماموریتی علمی و یک هفته‌ای را آغاز کند.

این سفر به عنوان نقطه عطفی در تاریخ پرواز‌های فضایی تجاری مورد استقبال دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان قرار گرفت.

تیم چهارنفره به نمایندگی از شرکت هوافضای نوپای آمریکایی «آکسیوم اسپیس اینک» Axiom Space Inc مستقر در شهر هیوستون تگزاس، روز جمعه از مرکز فضایی کندی ناسا، توسط موشک فلکن۹ به فضا پرتاب شد و حدود ۲۱ ساعت بعد به ایستگاه فضایی رسید.

پخش زنده سفر از کانال روی وب ناسا (وبکست) نشان داد که کپسول درگن (اژدها) که توسط موشک فلکن۹ به سمت مدار زمین پرتاب شد در حدود ساعت ۸:۳۰ صبح شنبه به وقت شرق آمریکا (۱۲:۳۰ به وقت گرینویچ) - در حالیکه هر دو ۴۲۰ کیلومتر از سطح اقیانوس اطلس فاصله داشتند، در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو گرفت.

پس از پهلوگرفتن سفینه درگن در ایستگاه فضایی، چک کردن دریچه‌ درگن از نظر نشت و باز کردن آن و انتقال ایمن فضانوردان به ایستگاه فضایی بیش از دو ساعت طول می‌کشد.

تیم چند ملیتی شرکت هوافضای «آکسیوم» از سه کار‌آفرین و سرمایه‌گذار ثروتمند، لری کانر آمریکایی، مارک پتی کانادایی، و ایتان استیب اسرائیلی تشکیل یافته است. یک فضانورد حرفه‌ای به نام مایکل لوپز-الگریا نیز هدایت این فضاپیما را بر عهده داشت.

۵۵ میلیون دلار هزینه این سفر، شامل هزینه رفت و آمد، اقامت، و وعده‌های غذایی است که در این ایستگاه سرو می‌شود.

سه مسافر جدید می‌توانند از تمامی بخش‌های این ایستگاه فضایی به غیر از قسمت مختص روسیه دیدن کنند، مگر این که سه فضانورد روس با حضور آنها در بخش خود موافقت کنند.

سه فضانورد آمریکایی و یک فضانوردن آلمانی درحال حاضر مقیم این ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند.

در این ماه قرار است، سه فضانورد ناسا و یک فضانورد ایتالیایی دیگر هم به ایستگاه فضایی پرواز کنند.

XS
SM
MD
LG