لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

فضانورد آلمانی: جنگ اوکراین از فضا هم قابل مشاهده است


ماتیاس ماورر، فضانورد آلمانی آژانس فضایی اروپا
ماتیاس ماورر، فضانورد آلمانی آژانس فضایی اروپا

یک فضانورد آلمانی که به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشته، از تجربه‌ای که از جنگ اوکراین در فضا داشت صحبت کرده است.

به گزارش مجله «نیوزویک»، ماتیاس ماورر، فضانورد ۵۲ ساله آژانس فضایی اروپا گفت، هنگامی که در مدار زمین به سر می‌برد، می‌توانست برخورد موشک به شهر کی‌یف اوکراین، و ابرهایی از دود انفجار را بر فراز شهرهای دیگری که بمباران می‌شدند را ببیند.

او به یک شبکه خبری آلمانی گفت: «وقتی در فضا هستید، در ابتدا احساس می‌کنید که [از زمین] خیلی دور هستید. در ابتدای جنگ تمام کشور در طول شب در خاموشی مطلق بود.»

به گفته او، از ایستگاه فضایی بین‌المللی، فقط کی‌یف قابل تشخیص بود. «صاعقه [انفجار] و همینطور موشک‌هایی که در شب به کی‌یف اصابت می‌کردند را می‌شد دید.»

آقای ماورر که یک دانشمند علوم مواد است، دوازدهمین فضانورد آلمانی است که به فضا سفر کرد. او در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ به سه خدمه دیگر در ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین پیوست.

فضانورد آلمانی در طول ماموریت ۱۷۷ روزه خود در ایستگاه فضایی، ده‌ها آزمایش در مورد علوم مواد و سلامت انسان انجام داد. او در ۶ ماه مه با کپسول درگن اسپیس اکس همراه با سه فضانورد آمریکایی ناسا در خلیج مکزیک در نزدیکی ساحل فلوریدای آمریکا فرود آمد.

آقای ماورر گفت که جنگ «از فضا به وضوح و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بود» و و در برخی موارد «سوانح به وضوح قابل تشخیص بودند» و گاهی می توانست «ابرهای عظیمی از دود را بر فراز شهرهایی مانند ماریوپل» ببیند.

شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین تحت حملات شدید نیروهای روسیه قرار گرفت. محاصره ماریوپل پس از تسلیم رزمندگان در کارخانه فولاد آزوفستال، پایان یافت.

آقای ماورر گفت، توانایی دیدن کره زمین از فضا باعث شد که او به جنگ اوکراین، بیشتر از آنچه که اگر در آلمان مانده بود، احساس نزدیکی کند.

XS
SM
MD
LG