لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۳

بلینکن در روز جهانی زن: کشورهای برخوردار از برابری جنسیتی دموکراسی قوی‌تری دارند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده در پیامی به مناسبت روز جهانی زن با اشاره به اهمیت مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف جامعه، بر ضرورت برخورداری زنان جهان از حقوق کامل و برابر تاکید کرد.

همایش روز جهانی زن روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در کاخ سفید به همت شورای سیاست جنسیتی به ریاست جن کلاین برگزار شد. این مراسم با حضور گروهی از کنشگران زن جوان فعال در حوزه‌های دموکراسی، حقوق بشر و تغییرات اقلیمی، با پیام ویدئویی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، آغاز شد.

آقای بلینکن روز جهانی زن را روزی مهم برای گرامی‌داشت دستاوردهای فوق‌العاده زنان در گوشه و کنار جهان توصیف کرد و برابری جنسیتی و برخورداری زنان از حقوق کامل و برابر را ضرورت عمده برخورداری جوامع از ثبات و کامیابی دانست.

او تأکید کرد: «کاملا روشن است که صلح و امنیت و کامیابی کشورها در گرو مشارکت کامل و برابر همه جنسیت‌ها در همه حوزه‌های زندگی اجتماعی است.»

سامانتا پاور، سرپرست آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده که در این مراسم حضور داشت، گفت که در سفر اخیرش به لهستان شاهد سیل آوارگانی بوده که از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین می‌گریختند.

وی افزود: «آن چه که بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کرد این بود که اکثر کسانی که از مرز عبور می‌کردند زنان و دختران بودند. زنانی که همسران و پسران و پدرانشان مانده‌اند تا بجنگند و اکنون مسئولیت نگهداری از خانواده بر دوش آنها است.»

خانم پاور از مبارزه طولانی زنان اوکراینی برای آزادی و استقلال اوکراین قدردانی کرد.

در مراسم گرامی‌داشت روز جهانی زن در کاخ سفید کنشگران جوان زن از گوشه و کنار جهان از جمله اردن، میانمار، زامبیا، برزیل، و اوکراین نیز به طور مجازی شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG