لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

رابرت مالی با رهبران سازمان‌های یهودی عمدتا مخالف برجام دیدار کرد


رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران (آرشیو)
رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران (آرشیو)

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز پنجشنبه با رهبران چندین سازمان یهودی آمریکایی عمدتا مخالف برجام دیدار کرد.

به گزارش وبسایت جویش‌اینسایدر، شرکت‌کنندگان از اظهارنظر درباره مسائل مورد بحث در این دیدار خودداری کرده‌اند. یک سخنگوی فدراسیون‌های یهودیان آمریکای شمالی از شرکت کردن مقامات دولت بایدن در این دیدار قدردانی کرد.

فدراسیون‌های یهودیان آمریکای شمالی، کنفرانس روسای سازمان‌های عمده یهودی آمریکایی، اتحاد برای اصلاح یهودیت، کمیته یهودیان آمریکا، اکثریت دموکراتیک برای اسرائیل، و کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) از جمله سازمان‌های شرکت‌کننده در دیدار با رابرت مالی بودند. عمده این سازمان‌ها مخالف برجام و مذاکرات احیای آن هستند و بارها رویکرد رابرت مالی را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

دیدار رابرت مالی و رهبران این سازمان‌های یهودی در حالی انجام می‌شود که روند پیشرفت مذاکرات احیای برجام کُند شده و بیم آن می‌رود پافشاری جمهوری اسلامی بر سر مطالباتش، موجب شکست مذاکرات شود.

این در حالی است آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز شنبه گفت تازه‌ترین پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادات اروپا برای احیای برجام، مذاکرات را به عقب بازگردانده است.

او که در مقر ناتو در بروکسل با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود واشنگتن هنوز امیدوار است از مسیر یک توافق، برنامه هسته‌ای ایران را کنترل کند اما به دنبال رسیدن به توافق با هر هزینه‌ای نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش خود ایران را به ادامه سنگ‌اندازی در تحقیقات مربوط به مسائل حل نشده بین آژانس و ایران متهم کرد و همچنین گفت ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

در مقابل، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنجشنبه گفت که این گزارش «بی‌اساس و با اهداف سیاسی» تهیه شده است.

شورای حکام آژانس قرار است در تاریخ ٢١ شهریور تشکیل جلسه دهد. این شورا در جلسه گذشته خود در ماه خرداد ایران را به خاطر عدم همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سرزنش کرد.

XS
SM
MD
LG