لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

بلینکن: تازه‌ترین پاسخ‌ برجامی ایران «ما را به عقب بازمی‌گرداند»


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک. ٩ سپتامبر ٢٠٢٢
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک. ٩ سپتامبر ٢٠٢٢

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید تازه‌ترین پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادات اروپا برای احیای برجام، مذاکرات را به عقب بازگردانده است.

او که در مقر ناتو در بروکسل با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود واشنگتن هنوز امیدوار است از مسیر یک توافق، برنامه هسته‌ای ایران را کنترل کند اما به دنبال رسیدن به توافق با هر هزینه‌ای نیست.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، «طی هفته‌های گذشته، برخی از شکاف‌ها را بسته‌ایم. ایران از خواسته‌های نامربوط—خواسته‌های نامربوط با خود برجام— فاصله گرفته است.»

آنتونی بلینکن افزود: «با این وجود، تازه‌ترین پاسخ [ایران] ما را به عقب بازمی‌گرداند. و ما با توافقی که الزامات اساسی‌مان را برآورده نکند، موافقت نمی‌کنیم.»

بلینکن گفت جمهوری اسلامی به طور مستمر تلاش می‌کند خواسته‌های فرابرجامی جدیدی را مطرح می‌کند.

به گفته او، تنها هدف دولت بایدن از توافق با ایران، افزایش امنیت ملی آمریکا است اما به نظر می‌رسد اقدامات ایران «ما را به عقب باز خواهند گرداند» و به جلو نخواهند برد.

پس از ۱۶ ماه مذاکرات غیرمستقیم میان واشنگتن و تهران، اتحادیه اروپا ماه گذشته پیشنهادهای نهایی خود برای احیای برجام را به طرف‌های مذاکرات داد.

ابتدا ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا پاسخ داد و پس از دریافت پاسخ آمریکا به پیشنهادهای اروپاییان، جمهوری اسلامی دوباره جواب خود را به پاسخ آمریکا داد؛ روندی که امید به درپیش بودن توافق تازه را کمرنگ کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، نیز روز پنجشنبه گفت صبر واشنگتن برای ادامه تلاش‌ها به منظور احیای برجام «ابدی نیست.»

به گفته هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، «هنوز شکاف‌هایی وجود دارند» و به اندازه گذشته به توافق با ایران «نزدیک نیستیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش خود ایران را به ادامه سنگ‌اندازی در تحقیقات مربوط به مسائل حل نشده بین آژانس و ایران متهم کرد و همچنین گفت ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

در مقابل، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنجشنبه گفت این گزارش «بی‌اساس و با اهداف سیاسی» تهیه شده است.

شورای حکام آژانس قرار است در تاریخ ٢١ شهریور تشکیل جلسه دهد. این شورا در جلسه گذشته خود در ماه خرداد ایران را به خاطر عدم همکاری با بازرسان آژانس سرزنش کرد.

XS
SM
MD
LG