لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

جان کربی: صبر آمریکا برای احیای برجام «ابدی نیست»


جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز پنجشنبه گفت صبر واشنگتن برای ادامه تلاش‌ها به منظور احیای برجام «ابدی نیست.»

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، «هنوز شکاف‌هایی وجود دارند» و به اندازه گذشته به توافق با ایران «نزدیک نیستیم.»

جان کربی با اشاره به تعهد جو بایدن به راه‌حل دیپلماتیک برای حل مساله هسته‌ای ایران گفت، رئیس جمهوری به مقامات دولتش گفته است قصد دارد اطمینان حاصل کند در صورت شکست تلاش‌ها برای احیای برجام، «گزینه‌های دیگر» برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران در دسترس است.

او گفت: جو بایدن همچنان به ادامه مسیر دیپلماسی متعهد است و اینکه بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از طریق بازگشت متقابل به برجام است و این بهترین مسیر است.

کربی افزود: ما پاسخمان را به (پیش نویس توافق احیای برجام ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا) داده‌ایم و ایران نیز پاسخ داده است.ما در میانه مذاکراتی فعال هستیم، بنابراین نابخردانه خواهد بود اگر در این میانه ما تاریخی را در تقویم به عنوان مهلت معین کنیم. ما صبوریم اما صبرمان نا محدود نیست.

او همچنان هشدار وجود گزینه های دیگر در صورت عدم تحقق برجام را تکرار کرد.

به گفته کربی، رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد مطمئن شود که ما گزینه‌های دیگری برای اینکه ایران به سلاح هسته ای دست نیابد را در دسترس داشته باشیم. هیچ‌کس اینجا بیکار نشسته است و مثلا منتظر صرفا پاسخ مثبت ایران باشیم. ما فعالانه درگیر این رفت و برگشت (دیپلماتیک) هستیم و می‌خواهیم فعال بمانیم، مگر اینکه به زمانی برسیم که برای ما ثابت شود که دیگر نمی‌توانیم به احیای برجام برسیم.

کربی همچنین در پاسخ به سووال بخش فارسی صدای آمریکا در اینکه واشنگتن چه واکنشی برای حمله سایبری تهران به آلبانی از اعضا و همپیمان آمریکا در ناتو در نظر گرفته است گفت: ما هم اکنون در روند کمک به آلبانی برای تقویت زیر ساخت سایبری‌اش هستیم.

او ادامه داد: من امروز چیزی برای ارائه ندارم، اما در روزهای آینده اقدامات بیشتری برای بحث خواهیم داشت.

ساعاتی پیش از اظهارات جان کربی، فرانسه نیز نسبت به تداوم فقدان همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خودداری جمهوری اسلامی از شفاف‌سازی درباره «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده» خود ابراز نگرانی کرده بود.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، پاریس در آستانه جلسه هفته آینده شورای حکام آژانس با شرکای خود در این باره در حال مشورت است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش خود ایران را به ادامه سنگ‌اندازی در تحقیقات مربوط به مسائل حل نشده بین آژانس و ایران متهم کرد و همچنین گفت ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

در مقابل، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنجشنبه گفت این گزارش «بی‌اساس و با اهداف سیاسی» تهیه شده است.

شورای حکام آژانس قرار است پنج روز دیگر در تاریخ ۲۱ شهریور تشکیل جلسه دهد. این شورا در جلسه گذشته خود در ماه خرداد ایران را به خاطر عدم همکاری با بازرسان آژانس سرزنش کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG