لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

انتقاد آشکار بایدن از نتانیاهو؛ «دلایل قانع‌کننده‌ای» هست که باور کنیم او برای حفظ قدرت سیاسی درگیری را طولانی کرده است


رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌گوید «دلایل قانع‌کننده‌ای» وجود دارد که باور کنیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای حفظ قدرت سیاسی خود، درگیری با حماس را طولانی کرده است.

جو بایدن در مصاحبه‌ای با مجله تایم که روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد منتشر شد اذعان کرد که روابط او و بنیامین نتانیاهو با افزایش تعداد کشته‌شدگان در غزه، پرتنش شده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این مصاحبه تصریح کرد: «اختلاف اصلی من با نتانیاهو این است که پس از پایان جنگ در غزه، نیروهای اسرائیلی نباید دوباره وارد غزه شوند. ما مخالف این اقدام هستیم ضمن‌ اینکه در مورد حاکمیت یک دولت فلسطینی بازسازی شده پس از جنگ بر غزه نیز اختلاف‌نظر داریم.»

جو بایدن هفته گذشته از پیشنهاد آتش‌بس چند مرحله‌ای در غزه خبر داد و برای حمایت جهانی از آن تلاش کرد.

حماس چند روز بعد اعلام کرد که نمی‌تواند هیچ توافقی را بپذیرد مگر اینکه اسرائیل به آتش‌بس دائمی و خروج کامل نیروهایش از غزه متعهد شود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم بارها گفته که نیروهای اسرائیلی بدون نابودی حماس، از غزه خارج نخواهند شد.

بنیامین نتانیاهو با نزدیک شدن به هشتمین ماه جنگ در غزه با درخواستهایی متفاوت از سوی بایدن و دیگر رهبران جهانی برای پایان دادن به جنگ مواجه است. در حالی که مقامات غربی خواهان پایان فوری جنگ هستند، قانون‌گذاران راست‌گرای پارلمان اسرائیل تهدید کرده‌اند که اگر نتانیاهو بدون از بین بردن کامل نیروهای حماس در غزه آتش‌بس را بپذیرد، حمایت خود را از او قطع کرده و دولت او را سرنگون خواهند کرد.

جنگ میان ارتش اسرائیل و گروه اسلامگرای حماس پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به اسرائیل و قتل‌عام ۱۲۰۰ تن عمدتا غیرنظامی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان آغاز شد.

در این حمله تروریستی ۲۵۳ تن به عنوان گروگان به نوار غزه برده شدند که هنوز حدود ۱۲۰ نفر از آنها در اسارت شبه‌نظامیان فلسطینی هستند.

XS
SM
MD
LG