لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

کربی: آمریکا از اسرائيل انتظار دارد با طرح پیشنهادی پایان جنگ موافقت کند


جان کربی، مشاور امور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو
جان کربی، مشاور امور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو

جان کربی، مشاور امور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید گفت آمریکا انتظار دارد که اگر حماس با طرح پیشنهادی سه مرحله‌ای برای پایان دادن به جنگ در غزه موافقت کند، اسرائیل هم با این پیشنهاد موافقت کند و به آن «بله» بگوید چرا که این یک طرح «اسرائيلی» است.

به گزارش ای‌بی‌سی، کربی روز یکشنبه به مجری برنامه «این هفته» شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی گفت طرح پیشنهادی سه مرحله‌ای اخیر «اسرائیلی» است، «پیشنهادی که آنها پس از دیپلماسی فشرده با تیم امنیت ملی خود» و با تیم وزارت امور خارجه آمریکا به آن رسیدند.

او با تاکید بر اینکه این یک طرح «پیشنهاد اسرائيلی» است گفت در مرحله کنونی این پیشنهاد پنجشنبه شب به وقت واشنگتن به حماس داده شد و«ما منتظر پاسخ رسمی حماس هستیم. می‌خواهیم عمومی اشاره کنیم که مقامات حماس آمدند و از این پیشنهاد استقبال کردند.»

کربی گفت: «ما همه انتظار داریم که اگر حماس با این پیشنهاد موافقت کند» اسرائیل هم پاسخ مثبت دهد، چرا که پیشنهادی که به حماس داده شد «یک پیشنهاد اسرائیلی» است.

آمریکا نسبت به تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی اسرائيل در غزه ابراز نگرانی کرده است.

اسرائيل پیشتر هدف خود در جنگ با حماس را نابودی توانایی حکومتی و نظامی این گروه اعلام کرده است.

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا گفته است که حماس دیگر توانایی انجام حمله‌ای مانند حمله ۱۵ مهر (۷ اکتبر) را ندارد. جان کربی گفت معنی این سخن این نیست که حماس دیگر برای شهروندان اسرائيلی تهدید نیست.

مشاور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه سیزدهم خرداد، تایید کرد که اسرائیل چارچوبی را برای پایان دادن به جنگ غزه پذیرفته است که توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ارائه شده «ضمن آن که این طرح ناقص است» و به «کار بسیار بیشتری» نیاز دارد.

اوفیر فالک، مشاور ارشد سیاست خارجی نتانیاهو، در مصاحبه‌ای با ساندی تایمز بریتانیا، گفت پیشنهاد بایدن «توافقی بود که ما با آن موافقت کردیم البته توافق خوبی نیست، اما ما واقعاً می‌خواهیم گروگان‌ها آزاد شوند، همه آنها.»

جنگ جاری پس از حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائيل آغاز شد. حماس در فهرست تروریستی اسرائيل، آمریکا و شمار دیگری از کشورها قرار دارد.

XS
SM
MD
LG