لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

خانواده بنجامین بریر «پس از سه سال جهنمی» او را در آغوش گرفتند


بنجامین بریر، زندانی فرانسوی سابق در ایران
بنجامین بریر، زندانی فرانسوی سابق در ایران

خانواده بنجامین بریر، زندانی فرانسوی سابق در ایران، روز شنبه اعلام کردند او «از لحاظ جسمی و روحی بسیار ضعیف» شده است.

خانواده بریر در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفتند: «پس از سه سال جهنمی توانستیم ساعت هفت و نیم بعد از ظهر جمعه ١٢ مه او را در آغوش بگیریم.»

به گفته آنها، بنجامین آرامش یافته و در تلاش است این واقعیت را درک کند که «اینجا با ما» است.

آنها با اشاره به شرایط جسمی و روحی «بسیار ضعیف» بنجامین گفتند بازگشت او به زندگی عادی نیازمند مدت زمانی طولانی و بسیار دشوار است.

خانواده بنجامین بریر در ادامه بیانیه خود گفتند اکنون توجه خود را بر پنج «گروگان» فرانسه‌ای دیگر معطوف می‌کنند که هنوز تحت بازداشت در ایران به سر می‌برند.

آنها همچنین با خانواده‌های همه «گروگان‌های اروپایی» در ایران اعلام همبستگی کردند و افزودند: «به آنها نیرو و شجاعت می‌فرستیم، و به مبارزه در کنارشان ادامه می‌دهیم.»

بریر که به مدت سه سال در ایران زندانی بود، روز جمعه به همراه برنارد فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی که از ماه اکتبر بازداشت شده بود، از زندان وکیل‌آباد مشهد آزاد و به میهن خود بازگردانده شدند.

هر دو شهروند اروپایی به هنگام حبس در ایران به نشانه اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زده بودند و این مساله نگرانی‌های گسترده‌ای درباره سلامت جسمی آنها را ایجاد کرده بود.

در حال حاضر شهروندانی از چند کشور غربی از جمله ایالات متحده، فرانسه، آلمان، بریتانیا، و سوئد در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگانگیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG