لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

حبیب اسیود، شهروند ایرانی- سوئدی، اعدام شد


حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود
حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود

خبرگزاری‌های ایران روز شنبه از اجرای حکم اعدام فرج‌الله چعب معروف به حبیب اسیود خبر دادند. حکم اعدام حبیب اسیود به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره» گروه «حرکت نضال‌» و «طراحی و اجرای عملیات‌ تروریستی» در استان خوزستان اواخر اسفند به تایید دیوان عالی جمهوری اسلامی رسیده بود.

حبیب اسیود، ۴۸ ساله بود و تابعیت سوئد را داشت. او که مدتی رهبری «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» موسوم به حرکت نضال را برعهده داشت، مهرماه سال ۱۳۹۹ در سفرش به ترکیه توسط مامورین امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

آخرین جلسه دادگاه حبیب اسیود سوم آبان در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی در تهران برگزار شد.

نهادهای امنیتی حکومت ایران در سال‌های گذشته شماری از فعالان سیاسی و مخالفان جمهوری اسلامی از جمله روح‌الله زم، جمشید شارمهد، و حبیب اسیود را از کشورهای همسایه ربوده و به ایران منتقل کردند.

قوه قضاییه روح‌الله زم و حبیب اسیود، شهروند ایرانی سوئدی را اعدام و جمشید شارمهد، شهروند دوتابعیتی ایرانی آلمانی را به اعدام محکوم کرده است.

همچنین، مقامات قضایی جمهوری اسلامی چهار تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را در پی دادگاه‌هایی شتابزده اعدام کرده و ده‌ها تن همچنان با خطر اعدام روبه‌رو هستند.

XS
SM
MD
LG