لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

نامه گردشگر فرانسوی به رئیسی و اژه‌ای: به رغم تبرئه شدن هنوز زندانی هستم


بنجامین بریر، گردشگر و بلاگر فرانسوی زندانی در ایران - آرشیو
بنجامین بریر، گردشگر و بلاگر فرانسوی زندانی در ایران - آرشیو

بنجامین بریر، گردشگر و بلاگر فرانسوی که نزدیک به ۳ سال پیش به جرم جاسوسی دستگیر و توسط دادگاه انقلاب اسلامی به بیش از ۸ سال زندان محکوم شد، از سلول زندان نامه‌ای با عنوان «تبرئه شده، هنوز در بند» برای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، ارسال کرده است.

بریر که در زندان مشهد به سر می‌برد، در این نامه که به زبان فرانسوی نوشته شده، ضمن اشاره به «بی‌گناهی» و بیش از هزار روز حبس «نابه‌حق» خود، نوشته است که از تمامی «اتهامات انتسابی» تبرئه شده است و دادگاه انقلاب اسلامی مشهد در ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ دستور آزادی او را صادر کرد.

او در این نامه با تاکید بر این که مقامات مدت‌ها است از بی‌گناه بودن و تبرئه شدن او مطلع هستند، از آنها پرسیده است: «چطور و چرا چنین تصمیم قضایی اجرا نشده است؟»

بنجامین بریر که از ۸ بهمن ۱۴۰۱ دست به اعتصاب غذایی زده، نوشته است که تا زمانی که آزاد نشود و تمام وسایل شخصی‌اش را به او پس ندهند، به اعتصاب غذایی ادامه خواهد داد.

او در این نامه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است و آن را در عمل با آنچه که ادعا می‌کند متناقض شناخته است.

بریر نوشته: «من بارها و بارها از نمایندگان حکومت ایران شنیده‌ام که ادعا می کنند دستگاه قضایی ایران یکسره مستقل است؛ که هیچ دستگیری و هیچ دادرسی خودسرانه نیست. اجازه دهید بگویم که پرونده من، در میان پرونده‌های دیگر گواه محکمی در رد این ادعا است.»

او علاوه بر «اتهامات مضحک، حبس‌های پی‌پایه، دشواری‌های بازداشت» که به گفته خودش مقامات به خوبی از آنها آگاه هستند، به «خشونت‌های روانی، شکنجه‌های روحی، و امثال آن» در زندان اشاره کرده است.

بریر در پایان نامه بار دیگر با تاکید به بی‌گناهی خودش و این که یک ماه پیش از اتهامات دروغینی که به او نسبت داده شده تبرئه شده است، از رئیسی و اژه‌ای خواسته که «بیش از حرف، در عمل استقلال دستگاه قضایی ایران» را نشان دهند.

XS
SM
MD
LG