لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

انوشه آشوری برای «ابراز همبستگی» با زندانیان دوتابعیتی در ایران در ماراتن لندن شرکت کرد


انوشه آشوری و دو فرزندش الیکا و آرین در ماراتن لندن. یکشنبه ٢٣ آوریل ۲۰۲۳- تصویر از Hostage International
انوشه آشوری و دو فرزندش الیکا و آرین در ماراتن لندن. یکشنبه ٢٣ آوریل ۲۰۲۳- تصویر از Hostage International

انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که حدود پنج سال در ایران زندانی بود، روز یکشنبه برای «ابراز همبستگی» با مراد طاهباز و مهران رئوف دو شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران در «ماراتن لندن» شرکت کرد.

انوشه آشوری پیش از برگزاری ماراتن گفته بود مفتخر است که به منظور آگاهی‌رسانی درباره «مصیبت گریبانگیر» مراد طاهباز و مهران رئوف و همه دیگر زندانیان به طور خودسرانه محبوس در ایران، در این ماراتن شرکت می‌کند.

آقای آشوری ضمن قدردانی از تلاش‌های سازمان عفو بین‌الملل برای آزادی او و نازنین زاغری-رتکلیف از زندان گفت نباید دیگر زندانیان را فراموش کرد و از دولت بریتانیا خواست برای آزادی اتباع این کشور در دیگر کشورها بیشتر تلاش کند.

این شهروند ۶۸ ساله ایرانی-بریتانیایی که چهار سال و نیم را در زندان جمهوری اسلامی گذراند، روز جمعه جایزه «روح ماراتن لندن» را به دلیل حضورش در یک ماراتن دیگر که هفت ماه پیش و مدتی پس از آزادی او از زندان برگزار شد، دریافت کرد.

انوشه آشوری، زندانی سابق ایرانی-بریتانیایی
انوشه آشوری، زندانی سابق ایرانی-بریتانیایی

آقای آشوری پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا، در کارزارهای مختلفی برای حمایت از زندانیان دوتابعیتی و خارجی در زندان‌های جمهوری اسلامی از جمله مراد طاهباز و مهران رئوف شرکت کرده است.

علاوه بر انوشه آشوری، دخترش الیکا و پسرش آرین نیز در ماراتن روز یکشنبه شرکت کردند.

حدود دو هفته پیش، مهران رئوف با انتشار نامه‌ای از زندان، مقامات جمهوری اسلامی را به استفاده از زندانیان دوتابعیتی به عنوان «کالایی ارزشمند» متهم کرد که قصد دارند در ازای مبادله آنها پول‌های کلان دریافت کنند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگانگیری سیاسی» می‌خوانند و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG