لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

نزار زکا به صدای آمریکا: افراد بیشتری به جریان «اعتصاب غذا» می‌پیوندند


نزار زکا، صبح دوشنبه در وین
نزار زکا، صبح دوشنبه در وین

نزار زکا که چهارمین روز اعتصاب غذای خود در وین را می‌گذراند در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که شمار بیشتری قصد دارند به این جریان بپیوندند.

آقای زکا روز دوشنبه چهارم بهمن در این گفت‌وگوی اختصاصی در پاسخ به این پرسش که آیا رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، از او خواسته به اعتصاب غذای خود پایان دهد یا نه گفت: «هرچند هر دوی ما در یک هتل اقامت داریم، ولی من به او نگفته‌ام در اعتصاب غذا هستم.»

نزار زکا در پاسخ به این که ولی خبر اعتصاب غذای او در خبرها به طور گسترده آمده است گفت:‌ «به احتمال زیاد می‌داند ولی شاید از مذاکره دیگر خسته شده!» او افزود: «نه من چیزی به او گفتم و نه او چیزی به من.»

آقای زکا گفت که با رابرت مالی در هماهنگی بوده و آن‌ها امیدوار بودند بری روزن ۷۷ ساله، اعتصاب غذای خود را پایان دهد.

من از هیچ‌کس نخواسته‌ام اعتصاب غذا کند ولی شاید با یک یا دو روز اعتصاب غذا بتوانند کمک کنند. سعید عابدینی هم این هفته به وین می‌رسد و به اعتصاب غذا می‌پیوندد. سعید عابدینی هم گروگان بود و سال ۲۰۱۶ آزاد شد
نزار زکا

بری روزن پس از پنج روز اعتصاب غذا، به آن پایان داد. نزار زکا در این مورد گفت: «من به اعتصاب غذای خودم ادامه می‌دهم. خیلی خوشحالم که بری به اعتصاب غذای خود پایان داد چرا که من خیلی نگران او بودم و خیلی مهم بود که او پیش از پایان دادن به اعتصاب غذا، دستاورد مهمی داشته باشد در نتیجه زمان و تلاش خوبی از سوی همگی بود.»

نزار زکا در مورد این که آیا افراد دیگری به این اعتصاب غذا می‌پیوندند گفت: «رضا سمیعی تازه در ایران آزاد شده، ولی به اعتصاب غذا می‌پیوندد. شماری دیگر هم در ایران اعتصاب غذا کرده‌اند ولی از من خواسته شده چیزی نگویم تا عواقبی در پی نداشته باشد. به ویژه پس از این که امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبری که از سوی مالی و روزن اعلام شد، واکنش نشان داد فکر کنم آن‌ها نگران هستند که شاید این اعتصاب غذاها بیشتر شود. ولی من تماس‌هایی را از درون ایالات متحده دریافت می‌کنم که از من می‌پرسند چگونه می‌توانند در این اعتصاب غذا شرکت کنند.»

شماری دیگر هم در ایران اعتصاب غذا کرده‌اند ولی از من خواسته شده چیزی نگویم تا عواقبی در پی نداشته باشد. به ویژه پس از این که امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران به اعلام خبری که از سوی مالی و روزن شد، واکنش نشان داد فکر کنم آن‌ها نگران هستند که شاید این اعتصاب غذاها بیشتر شود
نزار زکا

او افزود: «یک دفتر حقوقی با من تماس گرفت و اعلام کرد وکلایشان می‌خواهند اعتصاب غذا کنند. یک زن و مرد دیگر هم با من تماس گرفته و گفتند می‌خواهند اعتصاب غذا کنند. من از هیچ‌کس نخواسته‌ام اعتصاب غذا کند ولی شاید با یک یا دو روز اعتصاب غذا بتوانند کمک کنند. سعید عابدینی هم این هفته به وین می‌رسد و به اعتصاب غذا می‌پیوندد. سعید عابدینی هم گروگان بود و سال ۲۰۱۶ آزاد شد.»

سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی پیشتر در ایران و برای حدود سه سال و نیم زندانی بود. در چارچوب توافق تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن در جریان توافق هسته‌ا‌ی برجام، سعید عابدینی همراه با جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، و امیر حکمتی تفنگدار پیشین ارتش آمریکا آزاد شد و به ایالات متحده بازگشت.

رضا سمیعی منفرد نیز در سال ۱۳۹۲ در ایران دستگیر شده و به پنج سال زندان محکوم شد و در زندان اوین بود.

نزار زکا در مورد این کارزار گفت:‌‌ «خیلی خوب است که صدای ما شنیده می‌شود. تلاشی که ما در سازمان کمک جهانی برای گروگان‌ها انجام دادیم، نیتش این بود که آگاهی‌رسانی کند. از این نظر بسیار موفق بوده و درست پیش رفته و بری روزن بسیار عالی عمل کرده است. به لحاظ آگاهی رسانی و سیاسی، ما آن‌چه می‌خواستیم به دست آوردیم. مسئله این است که چطور می‌توان آن را نگه داشت و ادامه داد.»

وی افزود: «می‌دانم در ایران توجه می‌کنند ولی باید هوشمندانه و با محاسبه عمل کنیم. من نمی‌خواهم کاری انجام دهم که تند باشد و به آسیب رساندن به دوستان و خانواده‌ام در ایران منتهی شود. خانواده که می‌گویم کسانی هستند که چهار سال در ایران با آن‌ها بودم و آن‌ها را خانواده خود می‌دانم.»

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده ارشد ایالات متحده در گفتگوهای احیای برجام، روز یکشنبه ۳ بهمن به رویترز گفت که بعید است آمریکا بدون آن که تهران چهار شهروند آمریکایی «گروگان» را آزاد کند، با ایران به توافقی برسد.

XS
SM
MD
LG