لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

وزیر خارجه بریتانیا: مذاکرات با ایران به یک «بن‌بست خطرناک» نزدیک می‌شود


دیدار وزیر خارجه بریتانیا با وزیر خارجه ایران - آرشیو
دیدار وزیر خارجه بریتانیا با وزیر خارجه ایران - آرشیو

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز سه شنبه گفت، مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برجام میان ایران و قدرت‌های غربی در حال رسیدن به یک «بن‌بست خطرناک» است.

خانم تراس به پارلمان بریتانیا گفت: «این مذاکرات اضطراری است و پیشرفت به اندازه کافی سریع نبوده است. ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات در آستانه یک بن بست خطرناک قرار دارد.»

به نوشته رویترز، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ایران اکنون باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد توافقی را منعقد کند یا آن که می‌خواهد مسئول فروپاشی برجام باشد. و اگر برجام فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است.»

کشورهای غربی در ماه دسامبر و در یک نشست شورای امنیت به ایران هشدار داده بودند که با توجه به سرعت توسعه برنامه‌ هسته‌‌ای‌اش که قرار بود برجام آن را محدود کند، تنها چند هفته برای احیای برجام فرصت دارد.

روز دوشنبه، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که مذاکره مستقیم با ایران در خصوص بازگشت متقابل به برجام و دیگر مسائل بسیار سازنده‌تر خواهد بود.

آقای پرایس با بیان دوباره این که آمریکا آماده گفتگوی مستقیم با ایران است، گفت: «دیدار مستقیم این گفتگو را که برای رسیدن سریع به تفاهم و بازگشت متقابل به برجام بسیار ضروری است، تسهیل می‌کند.»

او این اظهارات را در واکنش به سخنان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، بیان کرد که پیشتر گفته بود «اگر در روند مذاکرات احیای برجام «به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب لازمه‌اش این باشد که گفت‌وگو را با آمریکا داشته باشیم، آن را نادیده نخواهیم گرفت.»

جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، نیز در گفت‌و‌گویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که آمریکا و متحدان اروپایی‌اش در مذاکرات جاری بر سر احیای توافق هسته‌ای برجام، ناگزیر خواهند بود در اوایل و یا اواسط ماه فوریه در مورد آينده مذاکرات هسته‌ای با ایران تصمیم‌گیری کنند.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده ارشد ایالات متحده در گفتگوهای احیای برجام، روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که بعید است آمریکا بدون آن که تهران چهار شهروند آمریکایی «گروگان» را آزاد کند، با ایران به توافقی برسد.

XS
SM
MD
LG