لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

بری روزن به صدای آمریکا: «دیپلماسی گروگان‌گیری» جمهوری اسلامی باید متوقف شود


بری روزن و جایزه‌ای که در وین دریافت کرد؛ اثری هنری ساخت بهروز حکمت.
بری روزن و جایزه‌ای که در وین دریافت کرد؛ اثری هنری ساخت بهروز حکمت.

بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، کارزار اعتصاب غذا برای آزادی گروگان‌ها در ایران را کارزاری موفق خواند و گفت پیام او به تمامی طرف‌های مذاکره کننده با ایران منتقل شده است. او از تمامی گروگان‌هایی که در اعتصاب غذا هستند دعوت کرد برای حفظ سلامتی خود، به آن پایان دهند.

بری روزن روز سه‌شنبه پنجم بهمن در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا در مورد دریافت جایزه حقوق بشری در وین گفت: «غیرمنتظره بود. جایزه از سوی انجمن پزشکان ایرانی-اتریشی اعطا شد. من به همراه آن‌ها به استودیوی هنرمندی به نام بهروز حکمت رفتم که انسان بسیار فرهیخته‌ای است. من را در خانه‌اش پذیرفت و خوشامد گفت. خیلی از ایرانی‌-اتریشی‌ها که بیشترشان پزشک بودند آن‌جا آمدند و در حالی که انتظارش را نداشتم، این مجسمه را به من دادند که نشانه‌ یک زندان است و این پرنده‌ها که از آن بیرون می‌آیند، گروگان‌ها هستند که روزی آزاد خواهند شد.»

پزشکان ایرانی‌اتریشی من را معاینه کردند و وقت‌شان را رایگان به من اختصاص دادند فقط چون برای من به عنوان یک انسان ارزش قائل هستند. ایران واقعی این است، این نشانی تمام و کمال از انسانیت است که در مورد آن همیشه از ایران گفته‌اند و می‌گویند و باور دارند
بری روزن

آقای روزن افزود: «برای من این نماد بسیار مهم است. آن را در خانه نگه داشته و همیشه به آن نگاه خواهم کرد و به یاد تمامی گروگان‌هایی خواهم بود که به اسارت گرفته شدند، به یاد محبتی که از سوی تمامی جامعه ایرانی نثار من شد.»

وی در ادامه گفت: «وقتی این جایزه را به من دادند، من را باسکرویل عصر نوین خواندند. برای شما و خیلی از بینندگان باید بگویم آقای باسکرویل ۳۵ ساله بود و در سال ۱۹۰۹ در جنگ به همراه انقلابی‌های تبریز جنگید تا ایران را از سلطنت قاجار آزاد کرده و حاکمیتی مبنی بر قانون اساسی در ایران حاکم شود که تمامیت‌خواهی را محدود کند. حتی مقایسه من با باسکرویل باورنکردنی است چون من مانند او نیستم ولی برایم بسیار محترم است.»

بری روزن که پنج روز اعتصاب غذا کرده بود در مورد روند بهبود خود گفت: «باید بگویم هنوز خیلی ضعیف هستم. بسیار خسته‌ام، همه‌اش احساس خواب دارم. بدنم هنوز نتوانسته بهبود یابد. در ۷۷ سالگی کار راحتی نیست و بهبود سریع انجام نمی‌شود. حتی دیشب پزشک‌هایی که آن جایزه را به من دادند، من را دوباره برای معاینه بردند و این حدود چهارمین بار بود که پزشکان ایرانی‌-اتریشی من را معاینه کردند و وقت‌شان را رایگان به من اختصاص دادند فقط چون برای من به عنوان یک انسان ارزش قائل هستند. ایران واقعی این است، این نشان تمام و کمال از انسانیت است که در مورد آن همیشه از ایران گفته‌اند و می‌گویند و باور دارند.»

«سازمان کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» که بری روزن و نزار زکا اعضای هیات مدیره آن هستند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به کارزار اعتصاب غذا پایان می‌دهد.

بری روزن در مورد این کارزار گفت: «من صادقانه باور دارم پیام من شنیده شده و نه تنها خانواده گروگان‌ها که خود گروگان‌ها هم که با من حرف‌ زده‌اند به من گفتند پیام من بلند و رسا همه جا شنیده شده است. دعوت من از تمامی افراد و گروگان‌هایی که اعتصاب غذا کرده‌اند این است که به آن پایان دهند ولی می‌خواهم تاکید کنم این آن‌ها هستند که این تصمیم را می‌گیرند.»

او افزود: «می‌دانم که در شرایطی که در زندان هستند این کار بسیار سختی است پس از آن‌ها می‌خواهم اول به فکر تندرستی خود باشند ولی این تصمیم آن‌ها است و هر تصمیمی بگیرند به آن احترام می‌گذارم. مهم است که زندگی آن‌ها نجات داده شود تا بتوانند بار دیگر زندگی کرده، بار دیگر با خانواده خود باشند و همسر و فرزندان خود را بتوانند ببوسند.»

به نظرم دیپلمات‌های ایرانی در هر کشوری یا حتی در سازمان ملل در صورت گروگان‌گیری بیرون انداخته شوند. حتی رئیس جمهوری اسلامی نباید بتواند در سازمان ملل سخنرانی کند چرا که با حضورش فقط اعتبار آن نهاد را کاهش می‌دهد. او خود جنایتکاری است که بیش از پنج هزار تن را کشته است و برایش اهمیتی هم ندارد
بری روزن

بری روزن که در روز اول حضور در وین با هیات مذاکره کننده آمریکایی مذاکره کرده بود،‌ همچنین با هیاتی از اروپا هم دیدار کرد و در مورد جزئیات آن گفت: «با سه نماینده از هیات مذاکره کننده اروپایی دیدار کردم؛‌ انریکه مورا هماهنگ کننده اروپا و نمایندگان فرانسه و آلمان. هر سه بسیار با احترام برخورد کردند و به من افتخار دادند که بگویند کاری که می‌کنم برای گروگان‌هایی که در بند هستند، مهم است.»

آقای روزن همچنین گفت: «هرچند این مذاکرات محرمانه است ولی صادقانه می‌توانم بگویم که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا مشغول کار برای نه تنها دست یافتن به یک توافق، که تلاش برای آزادی تمامی گروگان‌ها هستند؛ نه فقط گروگان‌های آمریکایی که تمامی دیگر گروگان‌ها که حدود ۲۰ تن هستند. من احساس خوبی نسبت به این موضوع دارم و فکر می‌کنم بیانیه‌ای که دادم برای اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی یادگار خواهد ماند.»

بری روزن گفت: «این پیام باید مستمر و همواره به جمهوری اسلامی ایران داده شود که آن‌ها باید به نقض حقوق بشر که مرتکب می‌شوند فکر کرده، باید تمامی گروگان‌ها را آزاد کرده و هرگز به هیچ وجه دیگر گروگان‌گیری نکنند. همان طور که پیشتر گفتم اول از همه چون برای جمهوری اسلامی ایران شرمسارانه است که این گونه مثل یک حاکمیت سرخود عمل کند و دوم چگونه بازرگانان و تاجران ایرانی می‌توانند بازگردند وقتی هر لحظه ممکن است گروگان گرفته شوند، و این خیلی بی‌معنی است. آن‌ها باید بخشی از جامعه جهانی باشند و نه بیرون از آن.»

آقای روزن افزود: «باید بدانند نمی‌توانند با دیپلماسی گروگان‌گیری کار خود را پیش ببرند و با انسان‌ها رفتار حیوانی داشته باشند. این‌هایی که گروگان هستند زجر می‌کشند. خانواده آن‌ها هم رنج می‌برند و این‌ها نقض شدید حقوق بشر است. من باور دارم جامعه جهانی، آمریکا و اروپا باید مکانیسمی بگذارند اگر ایران باز گروگان‌گیری کند، مجازات شود. نمی‌شود مدام مثل بچه‌ها با جمهوری اسلامی رفتار کرد و ناز آن‌ها را خرید. بله جامعه جهانی می‌تواند. به نظرم دیپلمات‌های ایرانی در هر کشوری یا حتی در سازمان ملل در صورت گروگان‌گیری بیرون انداخته شوند. حتی رئیس جمهوری اسلامی نباید بتواند در سازمان ملل سخنرانی کند چرا که با حضورش فقط اعتبار آن نهاد را کاهش می‌دهد. او خود جنایتکاری است که بیش از پنج هزار تن را کشته است و برایش اهمیتی هم ندارد.»


XS
SM
MD
LG