لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

بلژیک خواستار آزادی شهروند زندانی خود در ایران شد


تجمع اعتراضی ده‌ها نفر در بروکسل برای آزادی اولیویر فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران. (آرشیو)
تجمع اعتراضی ده‌ها نفر در بروکسل برای آزادی اولیویر فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران. (آرشیو)

بلژیک سه‌شنبه اعلام کرد که به‌دنبال اجرایی شدن معاهده تبادل زندانیان، رسماً از تهران خواسته است تا اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک، گفت که به حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، درباره «درخواست انتقال هموطن‌مان اولیویه واندکاستیل» اطلاع داده است.

وزیر امور خارجه بلژیک در ادامه افزود: «من شرایط بازداشت او را محکوم کردم و درخواست کردم که سفیرمان در ایران با این زندانی ملاقات کند.»

ایران، در اقدامی که توسط حامیان این امدادگر بلژیکی به‌عنوان «دیپلماسی گروگان‌گیری» شناخته می‌شود، وندکاستیل ۴۲ ساله را در بهمن ۱۴۰۰ دستگیر، و به جرم جاسوسی به ۴۰ سال زندان محکوم کرد.

بروکسل به‌دنبال مبادله شهروند خود با با اسدالله اسدی، مقام ایرانی زندانی در بلژیک است. او به جرم مشارکت در طرح انفجار گردهمایی یک گروه مخالف حکومت ایران در سال ۱۳۹۷ در خارج از پاریس، محکوم شد. اما یک مبادله بالقوه ماه‌ها پس از اعتراض حقوقی یک گروه مخالف حکومت ایران به معاهده تبادل زندانیان با تهران متوقف شد.

اسدالله اسدی
اسدالله اسدی

این شکایت ماه گذشته توسط دادگاه قانون اساسی بلژیک رد شد و امیدها را برای تبادل زندانیان و بازگشت وندکاستیل به بلژیک زنده کرد. این معاهده از سه‌شنبه ضمانت اجرایی دارد.

خانواده وندکاستیل که شش سال در سازمان‌های امدادی در ایران کار می‌کرد، می‌گویند که او ۱۰ روز پیش به زندان اوین منتقل شده و در سلول انفرادی است.

به ادعای آنها، این شهروند بلژیکی در تماس تلفنی کوتاهی ضمن شکایت از وضعیت خود، می‌گوید که «دیگر نمی‌تواند بخوابد و به دلیل درد شدید عضلانی و عصبی به سختی قادر به ایستادن است.»

این خانواده گفت: «اولیویه تحت درمان قرار نمی‌گیرد، شرایط بازداشتش تغییری نکرده است، و برای حفظ سلامتی به او خوراک کافی نمی‌دهند.»

به گفته آنها «اولیویه کاملا فرسوده شده است و نمی‌تواند مهره مذاکرات بین دو کشور باقی بماند. جان او در خطر است.»

اولیویه وندکاستیل، یکی از چند شهروند غربی است که در ایران زندانی هستند. ناظران امور ایران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و در عمل، با گروگان گرفتن شهروندان خارجی، تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد.

این مطلب با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG