لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

امدادگر بلژیکی در ایران به «۲۸ سال زندان» محکوم شد


آرشیو
آرشیو

سخنگوی خانواده اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، روز چهارشنبه گفت که مقامات جمهوری اسلامی این امدادگر ‌را به ۲۸ سال زندان محکوم کرده‌اند.

اولیویر ون اشتایرتگم، سخنگوی خانواده این امدادگر بلژیکی، به خبرگزاری فرانسه گفت دولت بلژیک این خبر را به اطلاع خانواده وندکستله رسانده و این خبر آنها را «در هم شکسته است.»

او گفت: «می‌توانید تصور کنید؟ اگر راه حلی وجود نداشته باشد، او ممکن است تا سال ۲۰۵۰ در زندان بماند. او تقریبا ۷۰ ساله خواهد شد.» او از بلژیک خواست راهی برای احیای معاهده مبادله زندانیان با ایران پیدا کند.

دادگاه قانون اساسی بلژیک به تازگی این معاهده بحث‌برانگیز را به حالت تعلیق درآورد تا در مورد قانونی بودن آن ظرف سه ماه حکم نهایی صادر شود.

خانواده الیویه وندکستله، ۴۱ ساله، پیشتر در آذر ماه با انتشار بیانیه‌ای گفته بودند او از «بی‌عدالتی وحشتناکی» رنج می‌برد.

ون اشتایرتگم گفت که از خانواده ونده‌کستله دعوت شده‌ است که روز سه‌شنبه با نخست وزیر بلژیک و چند وزیر دیدار و گفت‌و‌گو کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر دادگستری بلژیک تماسی از همتای ایرانی خود برای ابلاغ حکم دادگاه دریافت کرده است، اما آنها هیچ جزئیاتی در مورد اتهامات ندارند.

دولت جمهوری اسلامی هنوز این حکم را رسما تائید نکرده است.

مقامات جمهوری اسلامی اولیویه وندکستله را در زمستان ۱۴۰۰ در تهران بازداشت کردند.

او یکی از چندین شهروند غربی است که در ایران بازداشت شده‌ است. ناظران امور ایران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و در عمل، با گروگان گرفتن شهروندان خارجی، تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد.

جمهوری اسلامی به دنبال بازگرداندن یکی از دیپلمات‌های خود به نام اسدالله اسدی است. او سال گذشته میلادی در پرونده تلاش برای یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس مجرم شناخته شد و در حال گذراندن دوران محکومیت ۲۰ ساله خود است.

خانواده وندکستله گفته بودند که او از زمان دستگیری در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و از مشکلات جسمی نظیر «کاهش عمده وزن، هماتوم روی انگشتان پا، از دست دادن ناخن‌های دست و مشکلات نگران‌کننده دندانی و معده» رنج می‌برد.

پیشتر در ۹ آذر ماه اعلام شد که او دست‌کم از دو هفته قبل از آن اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و چیزی جز نان و آب مصرف نکرده است.

XS
SM
MD
LG