لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

عفو بین‌الملل: امدادگر بلژیکی در ایران با شکنجه و انواع بدرفتاری مواجه است


Belgium Iran Vandecasteele
Belgium Iran Vandecasteele

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید اولیویه وندکستله امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، در معرض «شکنجه، مخفی نگهداشتن عامدانه و دیگر انواع بدرفتاری» از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

این سازمان در بیانیه‌ای از رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواسته است تا ضمن اعلام محل نگهداری این تبعه خارجی، «فوراً» وی را آزاد کند.

در متن این فراخوان اقدام فوری آمده است، اولیویه وندکستله، چهل و دو ساله در سلولی انفرادی در یک زیرزمین بدون پنجره نگهداری می‌شود و از دسترسی به مراقبت های بهداشتی کافی و هوای تازه محروم است.

در ادامه این متن با اشاره به اینکه ناپدیدسازی زندانی طبق قوانین بین‌المللی «جرم» محسوب میشود، آمده است: «خانواده، وکیل او و نیز مقام‌های کنسولی بلژیک از مکان دقیق نگهداری آقای وندکستله بی‌اطلاع هستند.»

سازمان عفو بین‌الملل، با استناد به شواهد بسیار از جمله اظهارنظرهای خصوصی مقام‌های ایرانی و بیانیه‌های مقام‌های بلژیکی هشدار داده است که جمهوری اسلامی این تبعه بلژیکی را به عنوان «گروگان» نگه داشته تا از این طریق، مقام‌های بلژیک را به معاوضه او با «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی مجبور کند.

گفتنی است ۶۱ نماینده پارلمان اروپا هم در بهمن ماه با امضای نامه‌ای مشترک، از مقام‌های اتحادیه اروپا خواستند تا از همه ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی خود در جهت آزادی «اولیویر وندکستله» امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، استفاده کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا این نامه را خطاب به رئیس کمیسیون اروپا، رئیس شورای اروپا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین رئیس پارلمان اروپا نوشته‌اند و از اتحادیه اروپا و دولت بلژیک خواستند ضمن ابراز حمایت از این زندانی، «ابزارهای لازم» را برای آزادی او به‌کار گیرند.

این نمایندگان پارلمان اروپا، بازداشت آقای وندکستله از سوی نیروهای سپاه پاسداران را «خودسرانه» و شرایط نگهداری او را «کاملا غیر انسانی» توصیف کردند.

ایران پیش از این اعلام کرد که اولیویه فانده‌کاستیل، با اتهام‌های سیاسی از جمله جاسوسی، به «چهل سال زندان» و «هفتاد و چهار ضربه شلاق» محکوم شده است. بر اساس قانون مجازات اسلامی، ۱۲سال و ۶ ماه از این حکم قابل اجراست.

XS
SM
MD
LG