لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

بلژیک از شهروندانش خواست خاک ایران را ترک کنند


آرشیو
آرشیو

دولت بلژیک روز یکشنبه از شهروندان خود در ایران خواست به دلیل خطر «بازداشت‌‌های خودسرانه» خاک ایران را ترک کنند. جمهوری اسلامی بارها شهروندان کشورهای خارجی از جمله بلژیک را بازداشت کرده است.

این هشدار در بحبوحه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب خشونت آمیز اعتراضات سراسری در ایران اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت بلژیک در بیانیه‌ای گفت: «همه مسافران بلژیکی، از جمله شهروندان (دوتابعیتی) در معرض خطر بالای دستگیری، بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه هستند. این خطر برای افرادی که صرفاً برای گردشگری به ایران سفر می‌کنند نیز صدق می‌کند.»

این بیانیه می‌گوید که در صورت دستگیری یا بازداشت در جمهوری اسلامی «احترام به حقوق اساسی و امنیت افراد تضمین نمی‌شود.»

مقامات بلژیک روز چهارشنبه گذشته گفتند که جمهوری اسلامی یک امدادگر بلژیکی به نام اولیویه واندکاستیل را به ۲۸ سال زندان محکوم کرده است.

او در ماه فوریه بازداشت شد و بنا بر گزارش‌ها در زندان اوین تهران نگهداری می‌شود.

بلژیک تاکید دارد که واندکاستیل، ۴۱ ساله، بی‌گناه است و عملا در راستای تلاش‌های حکومت ایران برای وادار کردن بلژیک به آزاد کردن یک عامل جمهوری اسلامی محکوم به تروریسم به نام اسدالله اسدی گروگان گرفته شده است.

جمهوری اسلامی به دنبال بازگرداندن یکی از دیپلمات‌های خود به نام اسدالله اسدی است. او سال گذشته میلادی در پرونده تلاش برای یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس مجرم شناخته شد و در حال گذراندن دوران محکومیت ۲۰ ساله خود است.

خبر محکومیت واندکاستیل بحث‌ها در بلژیک در مورد معاهده تبادل زندانیان با ایران را زنده کرد.

دولت بلژیک در گذشته این معاعده را تنها گزینه برای بازگرداندن شهروند بلژیکی توصیف کرده است.

آن معاهده پیشتر با ایران امضا شده بود اما هفته گذشته دادگاه قانون اساسی بلژیک اجرای آن را به حالت تعلیق در آورد تا در سه ماه آینده حکم نهایی درباره قانونی بودن آن صادر شود.

مخالفان جمهوری اسلامی ایران آن توافق را در بلژیک به چالش کشیدند. به عقیده آنها این توافق «ساخته شده است» تا اجازه آزادی اسدالله اسدی که سال گذشته به دلیل تهیه مواد منفجره در اروپا، به ۲۰ سال زندان محکوم شد، صادر شود.

XS
SM
MD
LG