لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

حکم ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای امدادگر بلژیکی در دادگاه انقلاب اسلامی


دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران
دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران

دادگاه انقلاب اسلامی یک شهروند بلژیک را با انتساب چهار اتهام در مجموع به ۴۰ سال زندان محکوم کرد که ۱۲.۵ سال آن قابلیت اجرا دارد. قوه قضاییه همچنین اولیویه وندکستله را به ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۰ دی گزارش داد که اولیویه وندکستله، با اتهام‌های «جاسوسی علیه جمهوری اسلامی به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی، قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، و پولشویی به همین میزان» مواجه شده، در دادگاه بدوی بابت هر چهار اتهام محکوم شد.

بنا بر رأی دادگاه انقلاب اسلامی تهران، این شهروند بلژیکی برای سه اتهام «جاسوسی»، «همکاری با دولت متخاصم»، و «پولشویی»، هر یک به ۱۲.۵ سال حبس و برای اتهام «قاچاق حرفه‌ای ارز» به ۲.۵ سال حبس محکوم شده است.

مطابق قوانین جمهوری اسلامی ۱۲.۵ سال از مجموع ۴۰ سال حبس صادره، قابل اجرا است.

بر اساس رأی این دادگاه، او همچنین به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر بهای ریالی دلارها به قیمت روز، ۷۴ ضربه شلاق، و مصادره اصل مال و عواید حاصل از «ارتکاب جرم منشأ و جرم پولشویی» محکوم شده است.

بنا بر این گزارش، حکم صادره در دادگاه انقلاب اسلامی تهران، و قابل تجدیدنظر خواهی است.

آقای وندکستله، امدادگر ۴۱ ساله، از حدود یک سال قبل در ایران بازداشت شده و یک بار نیز اعتصاب غذا کرده است.

صدور حکم ۴۰ سال زندان برای این شهروند بلژیک در حالی است که سخنگوی خانواده او اواخر ماه آذر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که مقامات جمهوری اسلامی این امدادگر ‌را به ۲۸ سال زندان محکوم کرده‌اند. حکمی که به گفته او، خانواده وندکستله را «در هم شکسته است.»

اولیویه وندکستله یکی از چندین شهروند غربی است که در ایران بازداشت شده‌‌اند. ناظران امور ایران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و گروگان گرفتن شهروندان خارجی تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد.

دولت بلژیک آذر ماه از شهروندان خود در ایران خواست به دلیل خطر «بازداشت‌‌های خودسرانه» خاک ایران را ترک کنند. جمهوری اسلامی بارها شهروندان کشورهای خارجی از جمله بلژیک را بازداشت کرده است.

بلژیک تاکید دارد که اولیویه وندکستله بی‌گناه است و عملا در راستای تلاش‌های حکومت ایران برای وادار کردن بلژیک به آزاد کردن یک عامل جمهوری اسلامی محکوم به تروریسم به نام اسدالله اسدی گروگان گرفته شده است.

اسدالله اسدی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی، سال گذشته میلادی در پرونده تلاش برای یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس مجرم شناخته شد و در حال گذراندن دوران محکومیت ۲۰ ساله خود است.

XS
SM
MD
LG