لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

خامنه‌ای هم‌زمان با مذاکرات وین: مذاکره و تعامل با «دشمن» به معنی «تسلیم» نیست


سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی
سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

هم‌زمان با مذاکرات ایران با کشورهای غربی برای احیای برجام، رهبر جمهوری اسلامی گفت که مذاکره و تعامل با «دشمن» به معنی «تسلیم» نیست و «تسلیم نخواهیم شد.»

به گزارش رسانه‌های ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز یک‌شنبه ۱۹ دی به صورت مجازی و آنلاین در میان جمعی از «قشرهای مختلف مردم قم» حاضر شد و گفت که «تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو» از «اصول انقلاب» است و «این که در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود، به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست، همچنان که تاکنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۶ دی در کنفرانس خبری روزانه خود با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در وین گفت، زمانی که در دسترس داریم کوتاه است و «اگر به زودی به توافق نرسیم، مجبور به در پیش گرفتن راهی متفاوت هستیم.»

خامنه‌ای با اذعان به «مشکلات معیشتی به ویژه برای طبقات ضعیف»، «فساد و ویژه‌خواری» و «مشکلات بانکی و مالیاتی»، ادعا کرد که جمهوری اسلامی «موفقیت‌ها» و «دستاوردهای مهمی» در عرصه‌های گوناگون داشته که «مکتوم» مانده است.

خامنه‌ای بدون اشاره به نام فرد یا گروهی، اضافه کرد: «در طول این ۴۳ سال ... هر جا کار زمین مانده، پای فرصت‌طلبی، فساد، اشرافی‌گری و نگاه‌های غیرانقلابی در میان است.»

اشاره خامنه‌ای به فساد و اشرافی‌گری و کارهای زمین مانده در اثر آن، در حالی است که بسیاری از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی به فساد متهم هستند.

افزایش ردیف‌های مالی مراکز دینی و یا محل‌های هزینه‌کرد بخش‌های مذهبی در بودجه ایران طی چهار دهه اخیر، موجب شده است که نهادهای بسیاری برای دریافت چنین مبالغی تأسیس یا راه‌اندازی شوند؛ نهادهایی که عملا در زندگی مردم ایران کارآیی ندارند، اما برای بخش‌هایی از حاکمیت و یا افراد منسوب به آن از قبیل نمایندگان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درآمد ریالی و ارزی مستقیم دارند.

مرداد ماه مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در دولت حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین را به جریان انداخت. هرچند پیش از آن، تنها دو ماه بعد از تعیین محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و عضو پیشین سپاه، به ریاست مجلس شورای اسلامی،‌ برخی مقامات دیگر فاش کردند که گسترده یک پرونده فساد مالی بزرگ موسوم به «پرونده املاک نجومی» سه برابر مقداری است که قبلا اعلام شده بود.

در قوه قضاییه نیز، اردیبهشت ماه غلام‌حسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضاییه با اعلام خبر بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از کارکنان متخلف در دستگاه قضایی، اعلام کرد که حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز ۲۳۷ تن از «همکاران کارچاق‌کن» را شناسایی کرده و عده‌ای از سردفتران اسناد رسمی و ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری نیز دستگیر شدند.

همچنین، ابراهیم رئیسی شانزدهم مهر ماه از بخش‌های اطلاعاتی کشور خواست «قاچاق سازمان‌یافته»، «جریان مافیایی» و «دست‌های پشت پرده» را شناسایی کنند. پیش از این محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌ جمهوری اسبق ایران، به کنایه اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «برادران قاچاقچی» نامیده بود.

XS
SM
MD
LG