لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

محسنی‌ اژه‌ای به نهادهای نظارتی قوه قضاییه دستور داد برای «پیش‌گیری از نفوذ جریانات فاسد» برنامه دهند


آرشیو
آرشیو

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، به نهادهای نظارتی این قوه دستور داد که برنامه‌ای برای «پیش‌گیری از نفوذ جریانات فاسد» به قوه قضاییه تدوین کنند.

به گزارش رسانه‌ها در ایران، محسنی اژه‌ای، روز دوشنبه ۴ مرداد، ز مدیران قوه قضاییه خواست با «استفاده حداکثری از آموزه‌های دینی و اخلاقی» و آموزش‌های لازم، از سیستم قضایی حاکم بر ایران «صیانت» کنند و به نهادهایی مانند مرکز حفاظت و اطلاعات و دادسرای انتظامی فرمان داد که برنامه‌ای برای «پیش‌گیری از نفوذ جریانات فاسد» به مجموعه قوقه قضاییه تدوین کنند.

به گفته محسنی‌اژه‌ای، «جریانات فاسد» سعی دارند به همه جا از جمله «عدلیه» رخنه کنند.

او بدون ارائه توضیح بیشتری از «رخنه این افراد» به قوه قضاییه، از مدیران زیرمجموعه‌اش خواست که مراقبت کنند تا با «لغزش معدودی» از کارکنان، قوه قضاییه «بدنام» نشود.

مطرح شدن فساد در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، موضوع تازه‌ای نیست. چنان‌چه دو سال پیش، اکبر طبری، معاون اجرایی قوه قضاییه در زمان ریاست صادق لاریجانی به اتهام مرتبط با فساد دستگیر شد.

در همان زمان مطالبه محاکمه شخص لاریجانی نیز در ارتباط با موضوع زمین‌خواری و آشکار شدن برخی مسائل پرونده ویلاسازی‌ها در لواسان استان تهران مطرح شده بود.

از سویی، در خرداد ۱۳۹۹ جسد غلام‌رضا منصوری، قاضی فراری قوه قضاییه جمهوری اسلامی که به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه متهم بود، در کشور رومانی پیدا شد.

در اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز سخنگوی قوه قضاییه با اعلام خبر بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از کارکنان متخلف در دستگاه قضایی، اعلام کرد که حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز ۲۳۷ تن از «همکاران کارچاق‌کن» را شناسایی کرده است.

غلام‌حسین اسماعیلی همچنین گفته بود که عده‌ای از سردفتران اسناد رسمی و ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری نیز دستگیر شدند.

XS
SM
MD
LG