لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

فرانسه می‌گوید شاهد پیشرفت‌هایی در مذاکرات احیای برجام است


مذاکرات احیای برجام در وین، عکس از آرشیو
مذاکرات احیای برجام در وین، عکس از آرشیو

وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه ۱۷ دی اعلام کرد اگرچه زمان در حال از دست رفتن است، ولی پیشرفت‌هایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژان ایو لو دریان در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی و یک شبکه رادیویی گفت: «متقاعد شده ام که می‌توانیم به یک توافق برسیم. در روزهای گذشته پیشرفت هایی در مذاکرات حاصل شده است.»

وی افزود: «ما در روزهای گذشته در جهت درستی در حال حرکت بوده ایم، ولی زمان هنوز مسئله اصلی است، چرا که اگر سریع به توافقی نرسیم،‌ چیزی برای مذاکره باقی نمی‌ماند.»

دور هشتم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی از روز دوشنبه در هتل کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش از سر گرفته شده است.

دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند تا آخر ژانویه یا اوائل فوریه به دستاوری در این زمینه برسند، ولی هنوز اختلاف‌های جدی به قوت خود باقی است و ایران پذیرش هرگونه ضرب‌الاجل را از سوی قدرت‌های غربی رد کرده است.

به نوشته رویترز، سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی به وین برای بررسی آزادسازی احتمالی هفت میلیارد دلار از دارایی‌‌‌های ایران، که در آن کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده، می‌تواند نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات باشد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات پیشتر و با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین گفته بود زمانی که در دسترس داریم کوتاه است و اگر به زودی به توافق نرسیم، مجبور به در اختیار گرفتن راهی متفاوت هستیم.

در همین حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید کارهای فنی در تأسیسات تسای کرج تکمیل شده است.

فردریک دال سخنگوی آژانس روز جمعه در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت کلیه دوربین های آسیب دیده که از آن کارگاه خارج شده بودند، تا پایان دسامبر- یعنی هفت روز پیش - جایگزین شده و دیگر کارهای فنی مربوطه نیز صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG