لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

استرالیا چهار تن را در رابطه با کشته شدن مهسا امینی تحریم کرد؛ اعلام تحریم‌های حقوق بشری و تسلیحاتی


پرچم استرالیا
پرچم استرالیا

دولت استرالیا روز دوشنبه ۲۹ اسفند با اعلام تحریم‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، پلیس امنیت اخلاقی و مقاماتی را که در تأمین پهپاد به روسیه مشارکت داشته‌اند، هدف قرار داد.

دولت استرالیا ماه گذشته نیز با اعمال یک مجموعه تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ۱۶ تن از مقامات لشکری و کشوری حکومت ایران را تحریم کرده بود. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت معاملات و مسافرت می‌شود.

در تحریم‌های جدید استرالیا ۱۴ فرد و ۱۴ نهاد ایرانی را «به دلیل نقض آشکار حقوق بشر» را تحت تحریم‌های «ماگنیتسکی» قرار داد. دولت‌ها این تحریم‌ها را علیه افراد یا مؤسسات ناقض موازین حقوق بشر اعمال می‌کنند.

پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا، در بیانیه‌ای گفت که چهار تن از اعضای پلیس امنیت اخلاقی «که مسئول دستگیری، بازداشت، و بدرفتاری با مهسا ژینا امینی بودند» از جمله افرادی هستند که تحت تحریم‌های حقوق بشری ماگنیتسکی قرار گرفته‌اند.

استرالیا همچنین ۱۳ فرد و یک نهاد ایرانی را که در تولید و ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه مشارکت داشته‌اند نیز تحریم کرد.

در سال ۲۰۱۲ مجلس سنای ایالات متحده قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن مبادلات تجاری با مقامات ناقض حقوق بشر روسیه تحریم می‌شود.

در اعلامیه دولت استرالیا برای معرفی این تحریم‌ها آمده است: «استرالیا در کنار مردم ایران و مردم اوکراین ایستاده است.»

از سوی دیگر کرن اندروز، سیاستمدار و وزیر سابق صنایع استرالیا، بار دیگر از دولت آن کشور درخواست کرد که سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کند.

این مطلب با استفاده از بیانیه وزارت خارجه استرالیا و گزارش سایت خبرگزاری ای‌بی‌سی استرالیا تهیه شده است

XS
SM
MD
LG