لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

یک ایرانی از سوی دادگاه فدرال آمریکا به نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی متهم شد


دادگاه فدرال در واشنگتن دی سی مهدی خوشقدم شهروند ایرانی ساکن تهران را به اتهام نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی و پولشویی از طریق خرید و انتقال تجهیزات الکتریکی از طریق هنگ‌کنگ و با ثبت یک شرکت غیر‌حقیقی متهم شناخت و برای او قرار بازداشت صادر کرد.

گفتنی است نام شرکتی که مهدی خوشقدم مدیرعامل آن است پیش‌تر هم در لیست تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی در دی ماه سال ۹۶ به چشم می‌خورد. شرکت او در ایران در زمینه واردات تجهیزات نظامی، الکتریکی، مخابراتی، مکانیکی و نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند.

بر خلاف ادعاهای آقای خوشقدم درمورد سابقه طولانی شرکت پردازان سیستم نماد آرمان و زیر مجموعه‌هایش در اصل این شرکت با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا در اسفندماه ۱۳۸۹ تاسیس شده است.

گفتنی است روز پنج‌شنبه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هم در دو بیانیه جداگانه اعلام کرد مجموعا یک فرد و ۴۵ نهاد مرتبط با شبکه دور زدن تحریم‌های ایران و برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

در بیانیه نخست که پنجشنبه ۱۸ اسفند منتشر شد، نام ۳۹ شرکت مرتبط با ایران توسط دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری، اوفک ذکر شد. این شرکت‌ها متهم به تشکیل یک «شبکه بانکی مخفی و در سایه» هستند و به جمهوری اسلامی کمک می‌کنند تا با دور زدن تحریم‌های آمریکا به بازارهای مالی جهان دسترسی داشته باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید یکی از این شرکتها، شرکت پتروشیمی مهر در ایران است که معاملاتی در امارات متحده عربی داشته است. همچنین شماری دیگر از این شرکت‌ها در هنگ‌کنگ بوده و با جمهوری اسلامی ارتباطات مالی داشته‌اند که اکنون تحریم شده‌اند. برخی دیگر از این شرکت‌ها در امارات، پاکستان، ترکیه، جزایر مارشال و چین مستقر هستند.
در بیانیه دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که پنج شرکت و یک فرد حقیقی را در ارتباط با برنامه پهپادی جمهوری اسلامی تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG