لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

آمریکا به روش‌های جدیدی برای مجازات الیگارش‌های روس روی آورد


اندرو آدامز، رئیس «گروه ضربت دستگیری دزدسالاران» که در وزارت دادگستری آمریکا تشکیل شده است - ۱ آوریل ۲۰۲۲
اندرو آدامز، رئیس «گروه ضربت دستگیری دزدسالاران» که در وزارت دادگستری آمریکا تشکیل شده است - ۱ آوریل ۲۰۲۲

آمریکا فشار جدیدی را برای ضربه به اقتصاد روسیه و به‌ویژه الیگارش‌های آن، با هدف خنثی کردن تهاجم کرملین به اوکراین، آغاز کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات بخش‌های مختلف دولت آمریکا، از وزارت خزانه‌داری گرفته تا وزارت دادگستری، تلاش‌‌ می‌کنند که اموال الیگارش‌های روس را به پول نقد تبدیل کنند، مجازات‌های مالی را علیه کسانی که تحریم‌ها را دور می‌زنند گسترش دهند، و منافذ قانونی را که به الیگارش‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از شرکت‌های پوششی از نظام مالی آمریکا استفاده کنند، ببندند.

اندرو آدامز، دستیار موقت معاون دادستان کل آمریکا و رئیس «گروه ضربت دستگیری دزدسالاران،» به آسوشیتدپرس گفت که این گروه ضربت تلاش‌های خود را برای شناسایی کسانی که به روس ها کمک می‌کنند تا تحریم‌ها را دور بزنند و محدودیت‌های صادراتی را زیر پا بگذارند، در اولویت قرار داده است.

بر اساس گزارش هفته گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، تاکنون بیش از ۵۸ میلیارد دلار از دارایی‌های روس‌های تحریم شده در سراسر جهان توقیف یا مسدود شده است. این دارایی‌ها شامل دو قایق تفریحی لوکس است که هر کدام ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارد و در سن دیگو و فیجی توقیف شده است. شش ملک توقیف شده نیز در نیویورک و فلوریدا به ارزش ۷۵ میلیون دلار به ویکتور وکسلبرگ، الیگارش تحریم شده، تعلق دارد.

آمریکا تلاش‌های خود را برای مجازات همکاران و مدیران دارایی‌های الیگارش‌ها آغاز کرده است.

برای نمونه در مورد وکسلبرگ، پس از آن که فردی به نام ولادیمیر ورونچنکو به حفظ اموال وکسلبرگ کمک کرد، یک دادگاه فدرال در نیویورک علیه او اعلام جرم کرد. مقامات دادستانی در ماه فوریه علیه او به اتهام توطئه برای نقض و دور زدن تحریم‌های آمریکا اعلام جرم کرده بودند. این پرونده با هماهنگی «گروه ضربت دستگیری دزدسالاران» پیگیری شد.

آدامز گفت ایالات متحده تحت حاکمیت قانون عمل می‌کند، به این معنی که «ما دارایی‌هایی را که به طور کامل از طریق رویه‌های قضایی ضبط نشده‌اند، مصادره نمی‌کنیم و بدون مبنای قانونی، مصادره آنها را آغاز نمی‌کنیم.»

او گفت که گروه ضربت او «در همکاری با کنگره و همکاری افراد در سراسر قوه مجریه در کسب مجوز برای انتقال برخی از وجوه ضبط شده به وزارت امور خارجه (آمریکا) موفقیت» داشته است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه گفت دولت این کشور در حال «هموارسازی راه» برای ارسال ۵.۴ میلیون دلار پول توقیف شده به اوکراین تحت عنوان کمک‌های خارجی است.

XS
SM
MD
LG