لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

چندمین تحریم علیه جمهوری اسلامی در ۲۴ ساعت؛ آمریکا نهادهای پتروشیمی و تولید پهپاد را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در دو بیانیه جداگانه اعلام کرد مجموعا یک فرد و ۴۵ نهاد مرتبط با شبکه دور زدن تحریم‌های ایران و برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

در بیانیه نخست که پنجشنبه ۱۸ اسفند منتشر شد، نام ۳۹ شرکت مرتبط با ایران توسط دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری، اوفک ذکر شد. این شرکت‌ها متهم به تشکیل یک «شبکه بانکی مخفی و در سایه» هستند و به جمهوری اسلامی کمک می‌کنند تا با دور زدن تحریم‌های آمریکا به بازارهای مالی جهان دسترسی داشته باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید یکی از این شرکتها، شرکت پتروشیمی مهر در ایران است که معاملاتی در امارات متحده عربی داشته است. همچنین شماری دیگر از این شرکت‌ها در هنگ‌کنگ بوده و با جمهوری اسلامی ارتباطات مالی داشته‌اند که اکنون تحریم شده‌اند. برخی دیگر از این شرکت‌ها در امارات، پاکستان، ترکیه، جزایر مارشال و چین مستقر هستند.

در بیانیه دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که پنج شرکت و یک فرد حقیقی را در ارتباط با برنامه پهپادی جمهوری اسلامی تحریم کرده است.

عمده این شرکتها در چین و هنگ‌کنگ قرار دارند و به شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (به‌اختصار: هِسا) برای تولید پهپاد شاهد ۱۳۶ کمک کرده‌اند.

روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی در تجاوز به اوکراین استفاده کرده و پیشتر سی‌ان‌ان عکسهایی از پهپاد شاهد ۱۳۶ متلاشی شده توسط سربازان اوکراینی منتشر کرده بود.

روز چهارشنبهوزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد شماری از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایران را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های جدیدی شامل ۹ فرد و سه نهاد را اعلام کرد که نام زندان قرچک از ایران نیز در میان آنها است. این افراد و نهادها به خاطر نقش در نقض حقوق و آزارجنسی زنان در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

بریتانیا هم روز چهارشنبه از اعمال دور تازه ای از تحریم ها علیه «ناقضان جهانی حقوق زنان» در چند کشور از جمله ایران خبر داد و طی آن ستاد حکومتی امر به معروف و نهی از منکر جمهوری اسلامی و دبیر آن محمدصالح هاشمی گلپایگانی را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG