لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

موج انتقادات به سیاست مهاجرتی استرالیا در پی زخمی شدن دو پناهجو در اردوگاه


تصاویر از اعتراضات سال گذشته مخالفان سیاست های مهاجرتی استرالیا که خواستار بسته شدن اردوگاه نائورو بودند.
تصاویر از اعتراضات سال گذشته مخالفان سیاست های مهاجرتی استرالیا که خواستار بسته شدن اردوگاه نائورو بودند.

حمله به دو پناهجو توسط ساکنان محلی پاپوآ گینه نو که منجر به زخمی شدن این پناهجویان شد، موجی از انتقادها را نسبت به سیاست‌های مهاجرتی دولت استرالیا بر انگیخت.

به گفته گروه‌های حقوق بشر، شماری از ساکنان محلی پاپوآ گینه نو به دو پناهجو که در این کشور در بازداشت بسر می‌برند، حمله کردند که هر دو به علت جراحات شدید به بیمارستان منتقل شدند.

این واقعه موجی از انتقاد به سیاست‌های مهاجرتی دولت استرالیا را به همراه داشته است که از بازداشتگاه های مانوس و نائورو در پاپوآ گینه نو برای زندانی کردن مهاجران غیرقانونی به استرالیا استفاده می‌کند.

گروهی از معترضان به این سیاست‌ها، تصاویری از دو مرد با چهره‌های خونین در پاپوآ گینه نو منتشر کرده است که پس از یک روز مرخصی هنگام بازگشت به بازداشتگاه مهاجران مورد حمله خشونت بار چند تن از ساکنان قرار گرفتند.

بیل شورتن، رهبر اپوزیسیون در پارلمان استرالیا گفت که هر انسان با وجدانی باید با بازداشت دائمی پناهجویان در نائورو مخالفت کند.

او گفت: "ما می‌خواهیم از قاچاق انسان جلوگیری کنیم و از رسیدگی منطقه‌ای به موارد ورود غیرقانونی حمایت می‌کنیم، اما هیچ انسان با وجدانی نمی‌تواند از بازداشت نامحدود در نائورو حمایت کند.

سخنگوی اداره مهاجرت استرالیا ضمن تایید خبر مجروح شدن این دو پناهجو گفت که آنها پس از مداوا در بیمارستان به بازداشتگاه فرستاده خواهند شد.

به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، شرایط در بازداشتگاه مانوس و نائورو وخیم تر شده است.

طی سالهای اخیر بارها گزارش‌هایی از تجاوز، آتش سوزی و درگیری‌های منجر به مرگ پناهجویان در این بازداشتگاهها، منتشر شده است.

تحت قوانین مهاجرتی استرالیا هر کسی که هنگام ورود غیرقانونی با قایق به آن کشور بازداشت شود، به اردوگاه‌های مهاجران در مانوس و نائورو در پاپوآ گینه نو در جنوب اقیانوسیه منتقل خواهد شد و هرگز در استرالیا اسکان نخواهند یافت. گروه های حقوق بشر می‌گویند، ساکنان محلی نمی‌خواهند این پناهجویان در کشورشان نگه داشته شوند.

پاپوآ گینه نو بیش از ۴۰ سال قبل از استرالیا مستقل شد.

XS
SM
MD
LG